Rodzina Kolpinga w Brzesku w styczniu – kultura i pomoc potrzebującym

Hej kolęda, kolęda
„ Idziemy tu po kolędzie, na pewno Wam miło będzie......”

Wśród wielu inicjatyw społecznych, jakie podejmuje Brzeska Rodzina Kolpinga każdego roku, tym razem wzorem lat ubiegłych odbyło się tradycyjne kolędowanie dla osób obłożnie chorych leżących w Powiatowym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Brzesku w budynku starego szpitala.

„Śpiewem kolęd, brzmieniem dzwonków, przygrywaniem akordeonu połamaniem się opłatkiem oraz skromnym upominkiem chcieliśmy chociaż przez chwilę umilić chorym dłużące się jednostajnie dniami i miesiącami przebywanie w szpitalu”.

Członkowie naszej Rodziny Kolpinga wraz z zespołem folklorystycznym „Porębianie” w strojach ludowych w czwartek od godz. 16.00 idąc od sali do sali śpiewali kolędy i pastorałki, niektóre już zapomniane w dzisiejszych czasach. Na akordeonie przygrywał nam tradycyjnie do śpiewu „nasz stały organista” p. A. Sumara.

Były łzy wzruszenia i radości leżących chorych, które dla nas kolędujących były najlepszym podziękowanie. Niektórzy z ochotą włączali się do śpiewu, zaś jedna z pacjentek opierając się na dwóch laskach szła z nami do kilku sal. Nieśliśmy chorym dobrą nowinę: że Bóg się narodził, a będąc blisko chorych i cierpiących, potrzebujących wsparcia duchowego wypełnialiśmy misję naszego patrona bł. Adolpha Kolpinga – „Czasy Wam pokażą co należy czynić”.

Dobro dawane innym powraca do nas ze zdwojoną mocą. Każdy z nas może zrobić coś dobrego dla innych,  lecz trzeba tylko chcieć.

Jan Paweł II mawiał :
„Któż z nas nie poddaje się zniechęceniu, gdy widzi człowieka chorego, cierpiącego, odepchniętego albo na progu śmierci, wszystkie te sytuacje przyjmuje jako wezwanie do poszukiwania sensu.”
(Evangelium Vitae, 83)

 Zapraszamy do obejrzenia galerii
 https://plus.google.com/u/0/photos/104691440138125497381/albums/6111276425430967073
 


W Operze

Dnia 25 stycznia 2015 r. członkowie Rodziny Kolpinga, Klub Seniora i ich sympatycy wybrali się na operetkę pt. „Baron cygański” do Opery Krakowskiej.

Dnia 25 stycznia 2015 r. członkowie Rodziny Kolpinga, Klub Seniora i ich sympatycy wybrali się na operetkę pt. „Baron cygański” do Opery Krakowskiej.

Autokar pękał w szwach, bo każdy chciał obejrzeć spektakl o niebywałym uroku, cudownych wątkach romansowych i posłuchać pięknych utworów „króla walca” Johanna Straussa. Na miejsce przyjechaliśmy pół godziny przed spektaklem, aby można było zwiedzić piękny gmach opery, wypić herbatę czy kawę.

Już I akt wprawił nas w dobry nastrój, bo rozpoczął się wszystkim dobrze znaną jedną z najpiękniejszych arii operetkowych „Wielka sława” (niektórzy nawet po cichu śpiewali).

Wszyscy z wielkim zaciekawieniem śledzili losy bohaterów. Muzyczna wiązanka pięknych utworów Straussa i balet tańczący walca sprawiły, że poczuliśmy chęć do tańca. Skończyło się jednak na cichutkim wybijaniu taktu nogami i lekkim kołysaniu.

Zawsze co dobre, to się szybko kończy. Operetka dobiegła końca, a my wracając do Brzeska w dobrych humorach, umilaliśmy czas śpiewając kolędy. Śpiew nie był taki, jak w operze, ale myślimy, że po kilku takich wyjazdach nasze zdolności muzyczne bardziej się rozwiną i będziemy wielkim zagrożeniem dla dobrych chórów amatorskich.
 

Z pomocą mieszkańcom brzeskiej „Ochronki”

Delegacja Klubu Seniora przy Rodzinie Kolpinga w Brzesku w czwartek odwiedziła „Ochronkę” (prowadzoną przez siostry zakonne na terenie naszego miasta). W zakładzie tym przebywa 60 osób w różnym wieku (od 8-miesięcznego dziecka do 60-letniej osoby). Są to osoby z różnymi deficytami rozwojowymi, ciężkie przypadki.

Żeby umilić im trochę życie, przywieźliśmy ze sobą artykuły pierwszej potrzeby, pościel, środki czystości, papiernicze, książeczki do kolorowania, a także słodycze. Praca opiekuńcza z dziećmi i dorosłymi upośledzonymi jest bardzo trudna i wyczerpująca, dlatego w miarę naszych możliwości postanowiliśmy im pomagać.

Dowiedzieliśmy się, że opiekunowie są zadowoleni z każdej pomocy: czytanie książek, zorganizowanie zabaw ruchowych, spacerów z chorymi na wózkach inwalidzkich czy pomocy w postaci najpotrzebniejszych rzeczy.
 
Jak widać, członkowie Rodziny Kolpinga – młodsi i starsi potrafią nie tylko miło spędzać swój wolny czas, ale i zorganizować i nieść pomoc potrzebującym.

Józef Pabian
Rodzina Kolpinga w Brzesku

 


 


 
Bł. A. Kolping (1813 - 1865)