fbpx
« Powrót

Podsumowanie projektu „Dam radę”.

Udostępnij

Wadowice – tu wszystko się zaczęło. To tutaj, w tym pięknym mieście z widokiem Beskidów zaczęło się ich życie w Polsce. Mowa o uchodźcach z Ukrainy, którzy w wyniku działań zbrojnych w ich pięknym kraju, musieli uciekać ze swoich domów, opuszczając swoje rodziny, znajomych, przyjaciół.

Zamieszkali w 20-sto tysięcznym miasteczku, położonym 50 km od Krakowa. Większość z nich przyjechała na początku wojny, cześć z nich dojechała później. Jednym z miejsc, w którym wspólnie znaleźli dach nad głową jest Hotel Podhalanin.

We wrześniu ubiegłego roku to właśnie tutaj rozpoczęliśmy oficjalnie działania informacyjno-rekrutacyjne w ramach projektu „Dam radę! – Я впораюся!”, by po prawie pół roku znowu spotkać się w tym miejscu razem i podsumować naszą dotychczasową pracę na rzecz integracji i aktywizacji społeczno-zawodowej skierowanej do dorosłych uchodźców i ich dzieci, realizowanych w ramach cotygodniowych spotkań w siedzibie Kolping Wadowice.

Okazją ku temu są zbliżające się Święta Wielkanocne 🐣i związana z tym tradycja zdobienia jaj, znana również na Ukrainie jako malowanie pisanek. Malowanym pisankom 🥚🥚🥚 poświęcone jest np. Muzeum w Kołomyi. Było wesoło, kolorowo i bardzo kreatywnie, czego dowodem są załączone piękne fotografie zdobionych jaj.

Wszyscy wciąż ze wzruszeniem pamiętają duże wydarzenie jakim było grudniowe „Spotkanie z kultura i tradycją polsko-ukraińską w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia” czy styczniowy integracyjny wyjazd do Parku św. Mikołaja w Inwałdzie, o których szeroko informowaliśmy na łamach „Dam radę! – Я впораюся!” i nie tylko. Chcemy Wam wszystkim podziękować za udział, za zaangażowanie. Słowa wdzięczności należą się także tym, którzy w partnerstwie z Kolping Polska – Centrum Wsparcia Kolping w Wadowicach włączyli się w to dzieło wzmacniania integracji rodzin Ukraińskich w Naszym małym, wadowickim środowisku lokalnym. Szczególne słowa uznania kierujemy do wszystkim wolontariuszy 🧡🖤, na czele z Panią Bernadetą i Panią Aliną z ZS nr w Andrychowie, do uczennic tej szkoły a także naszych przyjaciół Haliny, Agnieszki, Andrzeja, Michała, którzy nigdy nie odmówili nam pomocy. Dziękujemy za współpracę także Pani Marynie, wspierającej Nas podczas spotkań indywidualnych i grupowych i pomagającej nam z tłumaczeniami.

No cóż projekt „Dam radę!-Я впораюся!” się kończy, ale nasze piękne wspomnienia nie umykają a doświadczenia tylko budują. Centrum Kolpinga w Wadowicach jest zawsze otwarte dla wszystkich, w tym dla uchodźców z Ukrainy. Miejmy nadzieję, że „Dam radę!-Я впораюся!” coś zaczął a nie zakończył. Na pewno wzbogacił Nasze doświadczenie. Wszyscy uchodźcy pytają co dalej z Nami? Kolping Wadowice to taka przystań, miejsce, gdzie każdy z Was może przyjść pogadać, spotkać się gronie swoich znajomych i choć na chwilę zapomnieć o traumie wojny.

Zapraszamy! 🇵🇱❤️🇺🇦

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł