fbpx

„Chcemy wykorzystać ten Światowy Dzień Modlitwy, aby z wdzięcznością wspomnieć beatyfikację Adolpha Kolpinga w 1991 roku i modlić się o jego kanonizację.”

Msgr. Ottmar Dillenburg

Światowy Dzień Modlitwy Międzynarodowego Dzieła Kolpinga

co roku upamiętnia beatyfikację ks. Adolpha Kolpinga, która odbyła się 27 października 1991 roku. W centrum uwagi tego dorocznego wydarzenia jest zawsze konkretny kraj, w którym aktywnie urzeczywistniane są ideały bliskie bł. Kolpingowi.

W centrum uwagi

Jedność w różnorodności

Brazylia.

Gospodarzem modlitewnego spotkania w roku 2023 jest Dzieło Kolpinga w Brazylii, które liczy ponad 200 Rodzin Kolpinga działających w różnych regionach tego dużego kraju.

Brazylia – największy kraj Ameryki Południowej (8,5 mln km kw. powierzchni  i 215 mln mieszkańców) jest od wielu lat przykładem kraju o wielkich społecznych kontrastach. Dochody wśród 90% społeczeństwa są 29 razy mniejsze niż u 10% najbogatszych obywateli. Głód jest tu dalej chronicznym problemem. Zaostrzyła go w ubiegłych latach pandemia Covid-19. Toteż Kolping Brazylia wraz z Kolping International prowadzą systematyczna pomoc żywnościową dla tysięcy brazylijskich rodzin.

Tyrol Południowy

Gospodarzem modlitewnego spotkania w roku 2022 jest Dzieło Kolpinga w Tyrolu Południowym – autonomicznym regionie Włoch pod nazwą Górna Adyga.

Członkowie tamtejszego Dzieła szczycą się tym, że bł. ks. Adolph Kolping osobiście podróżował tam w latach 1841 oraz 1855 i cieszył się powstawaniem pierwszych stowarzyszeń czeladniczych. W 1855 r. założył Rodziny Kolpinga w Bolzano, Merano i Brixen. Głównym celem wspólnot w Południowym Tyrolu jest dążenie do pozytywnych zmian w społeczeństwie poprzez wewnętrzną przemianę człowieka. Dlatego edukacja jest zawsze najwyższym priorytetem. Już nasz Patron wzywał Rodziny Kolpinga do edukowania zdolnych obywateli, którzy na gruncie chrześcijańskim będą kształtować swoje życie, małżeństwo i rodzinę dla dobra Kościoła, społeczeństwa i państwa.

Indie

Gospodarzem modlitewnego spotkania w roku 2021 jest Dzieło Kolpinga w Indiach. Struktury w tym kraju powstały w 1981 roku i obecnie aktywnie działa 3125 Rodzin Kolpinga zrzeszających ponad 41 000 członków.

Indie to jedna z najbardziej rozwijających się gospodarek na świecie. Licząc około 1,3 miliarda mieszkańców, jest po Chinach najludniejszym krajem na świecie. Stwarza to jednak również ogromne problemy dla kraju, zwłaszcza w zakresie walki z ubóstwem i zapewnieniu należytego poziomu edukacji. Ponadto przepaść między bogatymi a biednymi jest ogromna, a kraj ten pozostaje daleko w tyle za średnimi wartościami dla Afryki Subsaharyjskiej w wielu wskaźnikach społecznych.

Kenia

Gospodarzem modlitewnego spotkania w roku 2020 było Dzieło Kolpinga w Kenii. Pierwsza Rodzina Kolpinga w Kenii powstała w 1978 roku, a oficjalne krajowe struktury w 1985 r. Obecnie aktywnie działa blisko 146 Rodzin Kolpinga.

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł