fbpx
« Powrót

Polsko-ukraińska wielkanocna integracja

Udostępnij

Było gwarnie, kolorowo i smacznie. W ubiegłą sobotę 13.04 zaprosiliśmy rodziny ukraińskie i polskie mieszkające w Wadowicach, do wspólnej integracji w atmosferze świątecznej.

Wydarzenie było także okazją by podsumować nasze dotychczasowe działania pomocowe wobec uchodźców z Ukrainy. Prezentacja tych inicjatyw pokazała, jak wielką siłą jest nasza wspólna solidarność i wsparcie.

Polsko – Ukraińska Tradycja Stołu Wielkanocnego

Na stołach królowały tradycyjne potrawy i ciasta wielkanocne przygotowane przez uczniów pod okiem nauczycieli CKZIU nr 1 Tischner w Wadowicach, takie jak żurek z jajkiem i białą kiełbasą, paszteciki oraz babki i mazurki. Na stole nie zabrakło także ukraińskiej babki drożdżowej z bakaliami z lukrową polewą, zwaną paschalnym Kuliczem. Pojawiły się także dekoracje z pięknie zdobionych jaj i wianków, jakie dzieci i dorośli wykonywali podczas marcowych warsztatów plastycznych.

Dopełnieniem tego sobotniego, międzykulturowego spotkania był występ kwartetu muzycznego w klimacie góralskim, który przy akompaniamencie gitary, akordeonu i ukulele wykonał tradycyjne utwory ludowe i świąteczne.

Nie zabrakło także radości i uśmiechu na twarzach najmłodszych! Dzięki animacjom dla dzieci, każdy mógł poczuć magię Wielkanocy w pełni!

Dziękujemy!

Głównym organizatorem spotkania Centrum Wsparcia Kolping w Wadowicach, w którym nasi podopieczni z Ukrainy zawsze znajdowali pomoc, wsparcie i dobre słowo.

Chcielibyśmy podziękować za Waszą obecność Drodzy Przyjaciele z Ukrainy – za radość i wdzięczność jaką nam okazujecie i wyrażacie w swoich opiniach po sobotnim spotkaniu. Ponadto duże słowa uznania należy skierować dla naszych współpracowników – wolontariuszy: Agnieszki, Andrzeja, Michała za okazaną pomoc przy  organizacji całego wydarzenia. Ponadto uczniom Tischnera, nauczycielom, kierownikowi Inkubatora Organizacji Pozarządowych przy CKZiU nr 1 w Wadowicach Panu Patrykowi Kurkowi – dziękujemy za dbałość przygotowania potraw i ciast oraz wystrój stołów. Panom Bolesławowi, Marianowi i Jerzemu za występ muzyczny z nutą folkloru góralskiego wprowadzającego atmosferę zabawy, a Pani Annie i całej społeczności ukraińskiej z Andrychowa za poprowadzenie zajęć dla najmłodszych i przyłączenie się do przygotowań.

To nie koniec naszego wsparcia dla uchodźców z Ukrainy!

Zapraszamy chętnych do udziału w kursach języka polskiego, kursach zawodowych. Osoby poszukujące pracy i chcące wzmacniać swoją pozycję w lokalnym środowisku zapraszamy do kontaktu z Biurem Kolpinga w Wadowicach, ul. Sienkiewicza 7, nr tel. 512 718 298. Szczególnie zapraszamy osoby z niepełnosprawnością.

Spotkanie integracyjno – świąteczne „Polsko – Ukraińska Tradycja Stołu Wielkanocnego” zostało współfinansowane ze środków Caritas Germany i Kolping International.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Starosta Powiatu Wadowickiego, Burmistrz Miasta i Gminy Wadowice oraz Wadowickie Centrum Kultury. Patronem medialnym zostało Radio Andrychów – Nowiny Andrychowskie.

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł