fbpx
« Powrót

Różnice kulturowe nie są problemem

Udostępnij

Wielokulturowość na rynku pracy to nie tylko zagraniczny trend. To teraz również nasza polska rzeczywistość. Coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce zdaje sobie sprawę, że bogactwo różnorodności kulturowej w zespole pracowniczym przekłada się na innowacyjność, kreatywność oraz lepsze zrozumienie globalnych rynków.

Dlatego też dzisiaj zapraszamy Cię do poznania perspektywy jednego z takich przedsiębiorców. Rozmawiamy z Panią Aleksandrą Orzeł, właścicielką Szkoły Jezykowej MAGIC z Wadowic, która postawiła na integrację oraz akceptację różnic kulturowych i zatrudniła Panią Larysę z Ukrainy.

Pani Aleksandra Orzeł w otoczeniu młodych podopiecznych KOLPING Polska, którzy uczą się języka polskiego

Mariusz Jasiołek – przedstawiciel Centrum Wsparcia KOLPING  w Wadowicach: Co skłoniło Panią, by podjąć współpracę z Panią Larysą – jedną z uchodźczyń uciekających z ogarniętej wojną  Ukrainy?

Aleksandra Orzeł, „Magic” – kursy Języka Angielskiego i Niemieckiego: Jesteśmy instytucją szkoleniową, centrum egzaminacyjnym i zajmujemy się prowadzeniem kursów języka angielskiego, niemieckiego oraz polskiego, jak również przeprowadzaniem egzaminów językowych. W związku z rozwojem firmy, szukaliśmy nowego pracownika do prawidłowego przygotowania oraz obsługi, projektów unijnych. Początkowo nie planowaliśmy specjalnie zatrudnić cudzoziemca na to stanowisko – po prostu szukaliśmy osoby, która oprócz znajomości języka, miałaby również wykształcenie uprawniające ją do nauczania języka angielskiego jako obcego i przynajmniej tytuł licencjata. Na naszym terenie okazało się to sporym wyzwaniem i wtedy, pojawiła się Pani Larysa, która idealnie spełniała wszystkie warunki i wspaniale zaprezentowała się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Mariusz Jasiołek: Jakim pracownikiem okazała się Pani Larysa?

Aleksandra Orzeł: Pani Larysa jest pracownikiem bardzo oddanym, pracowitym, dbającym o jakość wykonywanej pracy i często oferującym pomoc w rozwiązaniu różnych sytuacji. Szanuje swoją pracę i jest bardzo zaangażowana. Sama często wychodzi z inicjatywą i gdy ma czas, wykonuje inne zadania, które ułatwiają naszą pracę. Muszę powiedzieć, że jej postawa sprawiła, że zatrudniłam inną cudzoziemkę, z pracy której jestem również bardzo zadowolona. Jestem już przekonana, że nie należy się obawiać zatrudniania cudzoziemców i jestem otwarta na współpracę z kolejnymi osobami, jeżeli spełnią moje oczekiwania, co do kwalifikacji i umiejętności.

Mariusz Jasiołek: Pani firma zrealizowała wiele kursów języka polskiego dla obcokrajowców, w ramach współpracy z KOLPINGIEM – szczególnie w projekcie „Dam radę”. Jakie ma Pani doświadczenia w kontaktach z naszymi podopiecznymi z Ukrainy?

Aleksandra Orzeł: Współpracę z KOLPING Polska realizujemy od 2022r. – w zakresie szkoleń z języka angielskiego oraz języka polskiego dla różnych grup beneficjentów. To właśnie współpraca w ramach Waszego projektu i kursy języka polskiego, które realizujemy dla podopiecznych KOLPINGA, pokazały mi jak osoby z Ukrainy są zdeterminowane, by dostosować się do Polskiej rzeczywistości.

Język polski nie należy do najłatwiejszych i widzę jak przez ogromne zaangażowanie i wysiłek w jego naukę, te osoby zmieniają swoje życie, zaczynając od nowa, w nowym świecie. Z Ukrainy przyjeżdżają często z jedną reklamówką, walizką i niewielkim budżetem, a język pozwala im powoli oswoić nową rzeczywistość. Otwiera ich na to, by zawalczyć o siebie. I widzę jak z postawy „nic mnie już dobrego nie czeka”, po kilku miesiącach dostajemy informację –  dostałam pracę, dam radę!

Co ciekawe, są też inni przedsiębiorcy, którzy zgłaszają nam chęć zatrudnienia osoby z Ukrainy, ponieważ słyszeli, że nasze doświadczenia są pozytywne. Panie często znajdują pracę jako opiekunki do dzieci, osób starszych, pomoce kuchenne, sprzątaczki, pomoce biurowe. To dobry start – będąc między Polakami uczą się szybciej języka i z czasem myślę, że będą w stanie w pełni wykorzystać swój potencjał i kompetencje.

Zajęcia w szkole językowej „Magic” w Wadowicach

Mariusz Jasiołek: Czy chciałaby Pani coś przekazać innym pracodawcom, którzy planują w przyszłości zatrudniać cudzoziemców, w tym osoby z Ukrainy?

Aleksandra Orzeł: Gdybym miała radzić innym pracodawcom, jak podejść do zatrudnienia obcokrajowca to powiedziałabym, że na początku niezbędne jest przyuczenie stanowiskowe i dobry instruktaż. Na pewno wskazane byłyby lekcje języka polskiego, jeżeli na danym stanowisku komunikacja w języku polskim jest niezbędna, ale trzeba pamiętać, że wiele osób z Ukrainy posługuje się biegle językiem angielskim, więc on też na początku jest świetnym podparciem.

Zajęcia w szkole językowej „Magic” w Wadowicach

Szczerze mówiąc jako pracodawca, nie widzę żadnych zagrożeń – różnice kulturowe nie są dla mnie żadnym problemem, szczególnie w przypadku osób z Ukrainy. Natomiast zauważam, że szansa jaką dajemy tym osobom, to często dla takiego pracownika wymarzona stabilizacja, dlatego wiążą się z danym pracodawcą na dłużej, są bardzo solidni i rzetelni. Są też proaktywni, ponieważ zależy im, żeby pracodawca był zadowolony z ich pracy i wiązał z nimi przyszłość.

Uważam, że inni pracodawcy absolutnie nie powinni się obawiać zatrudniania obcokrajowa, jeżeli ta osoba spełnia wymagania stanowiskowe. Mam nadzieję, że wszyscy przedsiębiorcy będą tak mile zaskoczeni jak ja.

Pani Aleksandra odbiera nagrodę dla Szkoły Językowej „Magic” przyznaną przez Wojewódzki Urząd Pracy
w Krakowie, za długoletnią współpracę oraz wysoką jakość świadczonych usług.

Od sierpnia 2023 r. KOLPING Polska, w ramach środków pozyskanych z funduszy norweskich, szwajcarskich oraz islandzkich, realizuje na terenie powiatu wadowickiego działania aktywizująco – integracyjne dla uchodźców z Ukrainy.
Projekt „Dam radę” skierowany jest do osób poszukujących pracy oraz ich dzieci, które w większości nie uczestniczą w polskim systemie edukacji i w związku z tym potrzebują większego wsparcia w asymilacji z rówieśnikami z Polski.
W tym celu na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy w ramach działań projektowych Centrum Wsparcia KOLPING w Wadowicach, zorganizowało wiele warsztatów oraz spotkań, zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
Ostatnim punktem  projektu „Dam radę” jest wsparcie edukacyjne (indywidualne oraz WEBINAR on-line) dla pracodawców, w kwestii legalności zatrudnienia uchodźców z Ukrainy w Polsce, a także przełamanie stereotypów kulturowych.

Beneficjenci projektu „Dam radę”:

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł