Opłatkowe spotkanie w Rodzinie Kolpinga w Brzesku

W dniu 8 stycznia 2015 w sali wypełnionej do ostatniego miejsca w Brzeskiej Rodzinie Kolpinga działającej przy parafii św. Jakuba odbyło się tradycyjne, jak co roku spotkanie opłatkowo-noworoczne.

Uczestniczyli w nim nie tylko członkowie Brzeskiej Rodziny Kolpinga oraz powstałego w grudniu 2013 r. Kolpingowskiego Klubu Seniora, ale także zaproszeni przedstawiciele Rodzin Kolpinga z Dębna, Jadownik, Łoniowej, Porąbki Uszewskiej. Po uroczystym otwarciu spotkania przy zapalonej przez przewodniczącego RK Józefa Pabiana świecy, na której widnieje wizerunek naszego patrona bł. Adolfa Kolpinga głos zabrał ks. Zygmunt Bochenek – prezes RK zapraszając wszystkich do wspólnej modlitwy. Wspomniał o duchowej więzi jaka łączy wszystkie Rodziny Kolpinga z ich patronem i wypełnianiu jego przesłania: działania na rzecz bezrobotnych, pomoc osobom dotkniętym współczesnymi problemami, pomoc niepełnosprawnym i wszelkie działania na rzecz społeczności lokalnej. Aby nie przedłużać spotkania ks. Prezes dokonał zwięzłego podsumowania bardzo bogatego w wydarzenia kolpingowskie roku 2014.Zwrócił uwagę na bardzo dużą aktywność członków Rodziny nie tylko z Brzeska, ale i pozostałych, w których również powstały Kolpingowskie Kluby Seniora, co owocuje bardzo dużą aktywnością wśród osób starszych i budzi ciekawość wśród młodych, że Seniorzy także potrafią działać na różnych płaszczyznach i bardzo im się chce podejmować różne inicjatywy. Po tym wystąpieniu zaczęto się dzieli opłatkiem i składać wzajemnie życzenia. Wśród różnych życzeń były również  piękne pisane wierszem przez jedną z członkiń Zarządu RK , uczestniczki spotkania, panią Emilię Zydroń. Oto ich treść:

Spotkajmy się przy stole.
Podzielmy się sercami
z tymi, którzy są teraz
i z tymi co byli z nami.
Bo Bóg rozdaje miłość
Wszystkim, bez wyjątku.
Zesłaną na ziemię
w małym Dzieciątku.
Świeci gwiazda na niebie srebrna i staroświecka.
Świeci wigilijnie, każdy ją zna od dziecka.
Chwyć w garść jej promienie, trzymaj je z całej siły i proś małego Jezuska
by się życzenia spełniły.     

    Nadziei – by nie opuszczała
    Radości – by rozweselała
    Miłości – by obrodziła
    Dobroci – by zawsze była
    Zdrowia – by nie zawiodło

Niech światło choinki symbolu narodzenia Jezusa 
oświetla zawsze Wasze życie
i pozwala odnaleźć właściwą drogę.

Autorka podziękowała także wszystkim biorącym udział w akcji „Podarujmy dzieciom gwiazdkę”- świątecznej pomocy podopiecznym brzeskiej Ochronki, jaką podejmują od kilku lat członkowie brzeskiej Rodziny Kolpinga . Pani Emilia jako koordynatorka tej akcji tajże zachęcała aby jeszcze szerzej otworzyć serca i już dziś zacząć myśleć o akcji w grudniu bieżącego roku.

Jako, że w czasie spotkania był poruszany również temat emigracji zarobkowej, przewodniczący Józef Pabian przeczytał na tę okoliczność wiersz – „ Pastorałka nowej emigracji” Wojciecha A. Borkowskiego, której tekst również zamieszczamy:

„ Następne święta spędzę w domu
...w domu rodzinnym moich marzeń
którego nigdy nie stworzyłem
szukając ciągle nowych wrażeń
każda wędrówka ma swą metę
i ma anioła stróża swego
jest nim marzenie o swym domu
zakorzenionym tak jak drzewo
więc kiedy siadam do Wigilii
to emigruję z emigracji
jestem przez chwilę w domu z marzeń
z całą rodziną przy kolacji
...dom stoi w lesie
w oknach światła
w kominku płoną smolne drzazgi
a ja spokojny i bezpieczny
czekam na niebie pierwszej gwiazdy
...a stół ogromny i dostatni
goście siadają jak żniwiarze
którzy zebrali plony ziemi
jak jej prawdziwi gospodarze
wszyscy dla siebie są przyjaźni
nie ma oszustów , hochsztaplerów
kameleonów , obłudników
sprzedajnych posłów
i klakierów
wszyscy też znają już nowinę
że się narodził nam zbawiciel
i dla każdego jest nadzieja
na radość w sercu
nowe życie”

Wszystkie te wystąpienia były przeplatane śpiewem wielu kolęd i pastorałek, do których przygrywał nam nasz stały organista, członek znanego zespołu Porębianie pan Antoni Sumara. Wśród wszystkim znanych kolęd pobrzmiewały również zapomniane i pełne uroku pastorałki przypomniane nam przez  członka Rodziny Kolpinga z Łoniowej Kazimierza Bojdo – również członka innego słynnego zespołu Niedźwiedzoki .Na koniec przewodniczący brzeskiej Rodziny Kolpinga, gospodarzy spotkania, przypomniał o czekających nas w tym roku wielkich Kolpingowskich uroczystościach związanych z obchodami 20-lecia istnienia Brzeskiej Rodziny Kolpinga oraz peregrynacją relikwii bł. Adolfa Kolpinga.

Serdeczne podziękowania skierował do wszystkich, którzy przyczynili się do miłej, ciepłej i świątecznej atmosfery  tego uroczystego spotkania i zadbali o to aby na stole oprócz sianka i świątecznych stroików nie zbrakło domowego jadła i napojów.

Rodzina Kolpinga w Brzesku

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszego spotkania
https://plus.google.com/u/0/photos/104691440138125497381/albums/6104109344544922385

 

 


 
Bł. A. Kolping (1813 - 1865)