ŚWIATOWY DZIEŃ MODLITWY
Światowy Dzień Modlitwy Międzynarodowego Dzieła Kolpinga
co roku upamiętnia beatyfikację ks. Adolpha Kolpinga, która odbyła się 27 października 1991 roku. W centrum uwagi tego dorocznego wydarzenia jest zawsze konkretny kraj, w którym aktywnie urzeczywistniane są ideały bliskie bł. Kolpingowi.
W centrum uwagi
Jedność w różnorodności
Uganda
Gospodarzem modlitewnego spotkania w roku 2024 jest Dzieło Kolpinga w Ugandzie, które zrzesza ponad 14 tys. członków w 535 Rodzinach Kolpinga. Większość członków KOLPINGA w Ugandzie to drobni rolnicy. Misją organizacji jest stworzenie im możliwości lepszego życia poprzez poprawę warunków życia dzięki pracy i samodzielności gospodarczej.
KOLPING Uganda z powodzeniem przyczynił się do zmniejszenia ubóstwa poprzez swoje różne programy. System oszczędnościowo-kredytowy i wysiłki na rzecz generowania dochodu dały rolnikom dostęp do przystępnego cenowo kapitału na rozwój i trwałość ich przedsiębiorstw i ich zrównoważony rozwój . Solidne modele biznesowe oparte na praktykach przyjaznych dla środowiska, umożliwiły beneficjentom generowanie wyższych dochodów gospodarstw domowych, a tym samym poprawę ich standardu życia. Szkolenia zawodowe dla młodych ludzi znajdujących się w niekorzystnej sytuacji dały im umiejętności poszukiwania pracy i zatrudnienia.
Brazylia
Gospodarzem modlitewnego spotkania w roku 2023 jest Dzieło Kolpinga w Brazylii, które liczy ponad 200 Rodzin Kolpinga działających w różnych regionach tego dużego kraju.
Brazylia – największy kraj Ameryki Południowej (8,5 mln km kw. powierzchni i 215 mln mieszkańców) jest od wielu lat przykładem kraju o wielkich społecznych kontrastach. Dochody wśród 90% społeczeństwa są 29 razy mniejsze niż u 10% najbogatszych obywateli. Głód jest tu dalej chronicznym problemem. Zaostrzyła go w ubiegłych latach pandemia Covid-19. Toteż Kolping Brazylia wraz z Kolping International prowadzą systematyczna pomoc żywnościową dla tysięcy brazylijskich rodzin.
Tyrol Południowy
Gospodarzem modlitewnego spotkania w roku 2022 jest Dzieło Kolpinga w Tyrolu Południowym – autonomicznym regionie Włoch pod nazwą Górna Adyga.
Członkowie tamtejszego Dzieła szczycą się tym, że bł. ks. Adolph Kolping osobiście podróżował tam w latach 1841 oraz 1855 i cieszył się powstawaniem pierwszych stowarzyszeń czeladniczych. W 1855 r. założył Rodziny Kolpinga w Bolzano, Merano i Brixen. Głównym celem wspólnot w Południowym Tyrolu jest dążenie do pozytywnych zmian w społeczeństwie poprzez wewnętrzną przemianę człowieka. Dlatego edukacja jest zawsze najwyższym priorytetem. Już nasz Patron wzywał Rodziny Kolpinga do edukowania zdolnych obywateli, którzy na gruncie chrześcijańskim będą kształtować swoje życie, małżeństwo i rodzinę dla dobra Kościoła, społeczeństwa i państwa.
Indie
Gospodarzem modlitewnego spotkania w roku 2021 jest Dzieło Kolpinga w Indiach. Struktury w tym kraju powstały w 1981 roku i obecnie aktywnie działa 3125 Rodzin Kolpinga zrzeszających ponad 41 000 członków.
Indie to jedna z najbardziej rozwijających się gospodarek na świecie. Licząc około 1,3 miliarda mieszkańców, jest po Chinach najludniejszym krajem na świecie. Stwarza to jednak również ogromne problemy dla kraju, zwłaszcza w zakresie walki z ubóstwem i zapewnieniu należytego poziomu edukacji. Ponadto przepaść między bogatymi a biednymi jest ogromna, a kraj ten pozostaje daleko w tyle za średnimi wartościami dla Afryki Subsaharyjskiej w wielu wskaźnikach społecznych.
Kenia
Gospodarzem modlitewnego spotkania w roku 2020 było Dzieło Kolpinga w Kenii. Pierwsza Rodzina Kolpinga w Kenii powstała w 1978 roku, a oficjalne krajowe struktury w 1985 r. Obecnie aktywnie działa blisko 146 Rodzin Kolpinga.