fbpx
« Powrót

Wędrując dla pokoju

Udostępnij

Kolpingowska Wędrówka Pokoju – organizowana co roku w innym kraju, pokazuje, że mimo różnic i sporów, ludzie są w stanie współpracować dla wspólnego dobra. A pokój na świecie i wzajemny szacunek jest najważniejszy!

Prawie 20 kilometrów pieszo, od Buziaș do Silagiu, przez winnice, a potem Timisoarę. Tegoroczna, 55-ta edycja odbyła się w tym roku Rumunii i zgromadziła ponad 250 osób, członków stowarzyszeń kolpingowskich.

– W tej jubileuszowej edycji świętujemy nie tylko długą tradycję, ale także szlachetną misję: promowanie pokoju, solidarności i różnorodności kulturowej na całym świecie. – powiedziała Ramona Kakucska z KOLPING Rumunia.

W pierwszym dniu wędrówki uczestnicy pokonali około 11 kilometrów, wyruszając z Kościoła Katolickiego w Buziaș i kontynuując przez winnice, na wzgórze Silagiu, do winnicy Aramic, a następnie szlak prowadził do miejscowości Silagiu. Następnie wrócili do Timișoary autobusem, a drugiego dnia odbyła się kolejna wędrówka przez Timișoarę, mająca swój punkt startowy w Domu Kolpinga Kalfów.

Trasa obejmowała przystanek w Centrum Reformowanym Nowe Tysiąclecie, kontynuując następnie aleją pieszą wzdłuż rzeki Bega do Katedry Metropolitalnej Prawosławnej i przez Plac Zwycięstwa, aż do Kościoła Greckokatolickiego na Placu 700, gdzie odbyła się Liturgia.

Wędrówka odbyła się pod hasłem „Żyj odpowiedzialnie – działaj solidarnie!”, program wydarzenia był pełen aktywności, które inspirowały i mobilizowały uczestników w kierunku pokoju i współpracy. Integralną częścią tego wydarzenia była wystawa „Solidarność bez granic”, która odbyła się w Muzeum Transportu Publicznego „Corneliu Miklosi”.

Historia Międzynarodowej Wędrówki Kolpinga dla Pokoju

Po traumach II wojny światowej, gdy rany wojny były jeszcze świeże, a narody patrzyły na siebie z nieufnością, KOLPING był jedną z pierwszych organizacji, które zrozumiały potrzebę pojednania i współpracy międzynarodowej. W 1968 roku zorganizowano pierwszą Międzynarodową Wędrówkę Kolpinga dla Pokoju, wzięli w niej udział członkowie Kolpinga ze Szwajcarii, Niemiec i Luksemburga, aby dyskutować i działać na rzecz demokracji, sprawiedliwości i pokoju. Ta inicjatywa była początkiem trwałej tradycji, która stopniowo rozszerzała się, aby obejmować uczestników z całego świata, w tym z Europy Środkowej i Wschodniej po upadku Żelaznej Kurtyny. Kontynuowana jest do dziś, a jej gospodarzem każdego roku jest inny kraj Europy.

Misja Międzynarodowej Wędrówki Kolpinga dla Pokoju

Celem tego wydarzenia jest nie tylko zwrócenie uwagi na problemy globalne, ale także promowanie działania i solidarności dla lepszego jutra. Poprzez różnorodne programy, w tym liturgie, medytacje, wędrówki i wydarzenia kulturalne, dążymy do stworzenia przestrzeni dialogu i działania na rzecz promowania pokoju.

KOLPING Rumunia

Kolping Rumunia ma ponad 150-letnią tradycję i składa się z 77 lokalnych stowarzyszeń z ponad 2400 członkami i stanowi trwałą sieć solidarności. Misją organizacji jest promowanie formacji, działania i wzajemnej pomocy poprzez społeczności lokalne.

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł