fbpx
« Powrót

W Prasie Beskidzkiej o projekcie SOS dla Seniora

Udostępnij

Prasa Beskidzka dostrzegła zaangażowanie Rodziny Kolpinga z Makowa Podhalańskiego w realizację projektu SOS DLA SENIORA. Zapraszamy do lektury artykułu podsumowującego projekt.

Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Makowie Podhalańskim przez ostatnie półtora roku prowadziło bardzo ciekawy i zajmujący projekt Związku Centralnego Dzieła Kolpinga w Polsce pt. „SOS dla seniora”.

W projekcie znalazło się bardzo wiele działań na rzecz seniorów z naszej Gminy. W tym czasie zorganizowaliśmy:

  • trzy wyjazdy do Centrum Kultury w Suchej Beskidzkiej na seanse filmowe,
  • trzy uroczyste Obiady Niedzielne dla samotnych seniorów,
  • Dzień Węgierski, w którym nasi goście poznawali kulturę, sztukę, krajobrazy i kuchnię węgierską. Spotkanie to było również pretekstem do wspomnień z wycieczki do tego kraju, którą Kolpingowski Klub Seniora odbył w minionych latach, zwiedzając Budapeszt, Eger, Wyszehrad i inne wspaniałe miejsca na Węgrzech.

W ramach projektu częściowo mogliśmy sfinansować zorganizowanie naszej sztandarowej seniorskiej imprezy, czyli Gminnej Senioriady, która jak co roku zgromadziła rzeszę seniorów. W ramach programu zapoznali się oni z działalnością Miejskiego Ośrodka Zdrowia w Makowie Podhalańskim, dzięki wystąpieniu pana Kierownika Ośrodka Michała Wychowańca. Organizacje seniorskie przedstawiły zakres realizowanych przez siebie działań na rzecz seniorów. Pojawiła się informacja o działaniach Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz obszerna informacja o działaniach naszego Stowarzyszenia na rzecz lokalnej społeczności. Nie zabrakło ciepłego i słodkiego poczęstunku oraz wspaniałej strawy duchowej, której dostarczył występ Makowskiej Orkiestry Rozrywkowej. Wszystkie te działania pozwoliły zaangażować około 180 seniorów, w tym prawie wszyscy wzięli udział wielokrotnie w naszych działaniach. W projekcie założyliśmy również możliwość realizowania wspólnych zajęć z dziećmi i młodzieżą, dzięki czemu seniorzy i dzieci z Placówki wsparcia dziennego, prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie, wzięli udział w warsztatach tworzenia kartek świątecznych oraz warsztatach malowania porcelany.

Najważniejszym naszym celem projektu „SOS dla Seniora” , było powołanie i prowadzenie Centrum Wsparcia dla seniorów, w którym to działaniu prowadziliśmy i prowadzimy indywidualne wsparcie dla poszczególnych seniorów. Takim indywidualnym wsparciem przez cały okres trwania projektu objęliśmy ośmiu potrzebujących tego seniorów. Wsparcie polega na pomocy w drobnych pracach domowych, zakupach czy wizytach towarzyskich. W prace na rzecz tych seniorów zaangażowało się jedenastu wolontariuszy – seniorzy i osoby młodsze. Do października również prowadziliśmy dwa razy w miesiącu dyżury, w ramach których seniorzy mogli skorzystać z pomocy przy problemach z komputerem, telefonem czy przy napisaniu pism na komputerze.

Podsumowując te nasze działania, projekt Związku Centralnego Dzieła Kolpinga w Polsce „SOS dla Seniora” zaangażował w swoje działania bardzo dużą, jak na nasze środowisko, rzeszę seniorów i wolontariuszy. Mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy prowadzić niektóre działania i seniorzy dalej będą mogli liczyć na naszą pomoc i zaangażowanie. Szczególne podziękowania za działania projektowe należą się lokalnemu koordynatorowi pani Małgorzacie Jancarz oraz wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili i poświęcają swój wolny czas, szczególnie pani Annie Budzyń i pani Urszuli Jasiewicz.
Dziękujemy również Wszystkim Seniorom, którzy skorzystali z naszej oferty projektowej i liczymy na dalszą owocną współpracę.

Bożena Wojdyła – Przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Makowie Podhalańskim

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł