„Perłowy jubileusz” – 30 lat działalności Kolpinga w Nowym Bieżanowie

W ostatnich dniach 2022 roku nie moglibyśmy zapomnieć o gratulacjach dla Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga Kraków Nowy Bieżanów. W tym roku Rodzina obchodziła jubileusz 30-lecia działalności, którego uroczyste podsumowanie odbyło się w grudniu.

Oto relacja z jubileuszu, spisana przez członków stowarzyszenia:

Istniejemy i działamy od 30 lat dla miejscowej społeczności. Wielokrotnie powtarzaliśmy w ciągu roku ,że pragniemy ten rok zaznaczyć przede wszystkim swoją obecnością w inicjatywach, które przynoszą innym radość.

Szczególnie zależało nam na przekazaniu tej radości mieszkańcom oraz pensjonariuszom Domów Pomocy Społecznej, podczas spotkań, które regularnie tam organizujemy. Atmosfera tegorocznych spotkań i uśmiechy na twarzach ludzi, pozwala nam przypuszczać ,że tak było – daliśmy tym ludziom momenty radości.

Przez cały rok jubileuszu 30-lecia wspominaliśmy minione lata – różne w działaniu, ale zawsze ukierunkowane na innych, w imię idei głoszonych przez naszego Patrona – bł. ks. Adolpha Kolpinga.

Kulminacja obchodów jubileuszu miała miejsce w dniu 10 grudnia, kiedy spotkaliśmy się , aby podsumować najważniejsze etapy w 30 – leciu działania. Spotkanie rozpoczęliśmy udziałem w uroczystej mszy świętej koncelebrowanej, której przewodniczył ks. prałat Józef Jakubiec w asyście prezesa Dzieła Kolpinga w Polsce ks. Jana Nowakowskiego i naszego prezesa ks. Mirosława Dziedzica. Specjalne słowo skierował do nas prezes Dzieła Kolpinga w Polsce . W homilii ks. prezes przypomniał sylwetkę i działanie naszego patrona, wskazał m.in na motywacje bł. ks. Adolpha Kolpinga w całej Jego społecznej działalności jako kapłana i pedagoga. Jego motywacją była bowiem rodzina, a wszystkie pomysły, tworzenie Związków Czeladniczych, budowa burs, kas chorych, świetlic, itp., miały na celu ustawiczną, mądrą i nieustępliwą walkę o godne życie przede wszystkim właśnie rodziny.

Wyjątkową oprawę mszy św. w tym dniu dał śpiew chóru „Familja” grupującego w swoich szeregach wielu członków Kolpinga, którzy na zakończenie mszy św. pięknie odśpiewali hymn Stowarzyszenia.

Po Mszy Św. spotkaliśmy się na wspólnej kolacji, gdzie podsumowaliśmy Jubileusz XXX-lecia. Mamy w swoim obecnym gronie założycieli Rodziny Kolpinga w Krakowie Nowym Bieżanowie oraz osoby o długoletniej ponad 20 lat aktywności. Osoby te – Ks. prałat Józef Jakubiec, obecna przewodnicząca Bogumiła Budny oraz Pan Krzysztof Moras, otrzymali z rąk prezesa Dzieła Kolpinga w Polsce oraz przewodniczącego Zarządu Roberta Prusaka okolicznościowe honorowe odznaki za wkład w dzieło Kolpinga w Polsce.

Dziękujemy naszym gościom za udział w spotkaniu i liczne gorące słowa na temat naszego działania.

Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Krakowie – Nowym Bieżanowie