« Powrót

Słowa pozdrowienia w imieniu Dzieła Kolpinga Diecezji Essen

Udostępnij

W ramach obchodów 30-lecia Dzieła Kolpinga w Polsce, 18 września 2021 r. w Krakowie Nowym-Bieżanowie odbyła się IX Pielgrzymka Rodzin Kolpinga w Polsce, w której uczestniczył p. Adreas Sliwa – pełnomocnik ds. polsko-niemieckiego partnerstwa z ramienia Dzieła Kolpinga w Diecezji Essen.

Drogie Siostry i Bracia w Polskim Dziele Kolpinga,

cieszę się bardzo, że uczestniczę z Wami w obchodach 30-lecia istnienia Polskiego Dzieła Kolpinga tutaj na pielgrzymce z Rodziną Kolpinga w Krakowie – Nowym Bieżanowie.

„Zaczynanie jest często najtrudniejszą rzeczą, ale wierne pozostawanie jest najlepsze”. Ten cytat naszego Patrona Adolpha Kolpinga przychodzi mi do głowy, gdy patrzę wstecz na historię Waszego Dzieła. Proces założenia, nawet jeśli to było w czasie politycznego przewrotu, był trudny i pełen uprzedzeń. Ale go opanowaliście i po trzydziestu latach możecie z dumą spoglądać wstecz.

Ponadto chciałbym przekazać Wam serdeczne pozdrowienia i gratulacje w imieniu Dzieła Kolpinga w Diecezji Essen. Równocześnie wspominamy na naszą wspólną przeszłość, ponieważ partnerstwo między Polskim Związkiem Centralnym i Związkiem w Diecezji Essen istnieje od 25 lat.

Robercie, chciałbym tu wspomnieć Twoje słowa, które wypowiedziałeś przed laty w oparciu o przytoczone wyżej słowa Adolpha Kolpinga: „Budowanie partnerstwa jest łatwe, dużo trudniej utrzymać je przy życiu. Jesteśmy na dobrej drodze.”

Pracujmy dalej razem nad dziełem Adolpha Kolpinga!

Jednocześnie chciałbym przekazać pozdrowienia od moich poprzedników – Willego Stahlschmidta i Evy Laarmann.

Szanowny Prezesie ks. Józefie i droga Bogusiu, chciałbym serdecznie się podziękować, że mogę być gościem w Waszej Rodzinie Kolpinga tutaj w Nowym Bieżanowie. Wy utrzymujecie również bliską współpracę z Rodziną Kolpinga w Bochum-Linden, która trwa nawet dłużej niż partnerstwo między nami i Polskim Związkiem Centralnym.  Chciałbym w tym miejscu przekazać Wam serdeczne pozdrowienia od Lothara Wischnewskiego.

Szanowny Prezesie ks. Janie, drogi Robercie, niech nasza Diecezjalna Patronka „Matka Dobrej Rady” chroni Was w Polskim Dziele Kolpinga. Jako symbol wręczam Wam plakietę „Złotej Madonny”, która jest częścią skarbu naszej katedry.

Andreas Sliwa

pełnomocnik ds. partnerstwa z ramienia Dzieła Kolpinga w Diecezji Essen

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł