fbpx
« Powrót

WYZWANIE CZASU – EKOLOGIA Z SERCEM

Udostępnij

W dniach 23 – 25 sierpnia 2021 r. odbyło się coroczne  Forum Seniorów, w którym uczestniczyły Rodziny Kolpinga z całej Polski. Tegoroczne spotkanie pt. „Wyzwanie czasu – ekologia sercem” było poświęcone ekologii.


Uczestnicy spędzili 3 dni w magicznej Lanckoronie, gdzie mogli poznać ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne „Zagroda Ławeczki” i wysłuchać bardzo ciekawej prelekcji o naturalnych ogrodach i życiu w zgodzie z naturą. Każdy mógł też samodzielnie zrobić kiszonkę oraz spróbować pysznego soku z melisą i miętą. 


Wykład „Ekologiczne Inicjatywy Dzieła Kolpinga” Patrycji Kwapik z Fundacji Dzieła Kolpinga  – przybliżył seniorom jakie działania ekologiczne są podejmowane przez Dzieło Kolpinga m.in. w Ekwadorze, Ugandzie, Hondurasie.


Przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania „Gościniec 4 Żywiołów” zaprezentowali dobre praktyki tworzenia produktów lokalnych oraz zaangażowali do dyskusji na temat zmian klimatycznych.  Integrację z uczestnikami forum kontynuowali w czasie eko spaceru po Lanckoronie. 


W ostatnim dniu Eko Forum gościliśmy Panią  Magdalenę Noszczyk  z  Laudato Si Movement , która przedstawiła bardzo ciekawy wykład „Czy słyszę wołanie ziemi i krzyk ubogich? Jak być zaangażowanym w ochronę stworzenia?”.


Papież Franciszek podczas rozważań przed modlitwą Anioł Pański powiedział

„Potrzebujemy ekologii serca, na którą składają się odpoczynek, kontemplacja i współczucie. … uczmy się zatrzymywać, pielęgnować milczenie, kontemplować przyrodę, regenerować się w dialogu z Bogiem”.

Te słowa stanowiły motto trzydniowego Eko Forum Seniorów, które zakończyło się wspólną mszą świętą przed obrazem Matki Boskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł