fbpx
« Powrót

Niedziela kolpingowska w Brzeziu

Udostępnij

W „Małopolsce wszystko się zaczęło” – pod takim tytułem Rodzina Kolpinga z Luborzycy od kilku lat wystawia swój spektakl będący wspomnieniami robotników Solvayu o Karolu Wojtyle.

Tym razem członkowie luborzyckiej Rodziny Kolpinga gościli ze swoją sztuką w parafii w Brzeziu. Rozmawiali również o tym, czym jest kolpingowska wspólnota oraz co oznacza działać w Rodzinie Kolpinga.

Spektakl przygotowany przez artystów Rodziny Kolpinga w Luborzycy, to dzieło, które ma wartość dokumentu. Stanowi bowiem unikatowe świadectwo, tego jak rozwijało się powołanie, wielkość i świętość niezwykłego człowieka – papieża Jana Pawła II. Ukazuje okres życia, w którym Karol Wojtyła podjął decyzję o wyborze kapłaństwa.

Geneza spektaklu

W czasie kiedy Karol Wojtyła pełnił funkcję Arcybiskupa Krakowskiego miała miejsce w Polsce komunistyczna akcja propagandowa, w ramach której publikowano w prasie fałszywe oświadczenia robotników, w tym również robotników zakładów chemicznych Solvay na temat Wojtyły.  

Wtedy to  p. Karolina Biedrzycka – parafianka parafii w Borku, wspólnie z proboszczem ks. kan. Rybą, postanowiła zebrać wspomnienia osób, które miały kontakt z Karolem Wojtyłą w tym czasie i udowodnić, jak naprawdę wspominają Wojtyłę robotnicy.

Po dwóch latach starań powstała książka, która została wręczona Metropolicie, a po czterdziestu latach, reżyser Anna Osławska adaptowała teksty, najpierw na słuchowisko, a następnie film polsko-niemiecki w reżyserii Zbigniewa Osławskiego. Film zrealizowano wspólne z Rodziną Kolpinga z Essen i nosił tytuł „Solvay – Natchnienie Trudnego Dobra”. Pod tym samym tytułem powstała również sztuka sceniczna w wykonaniu aktorów Rodziny Kolpinga z Luborzycy oraz Prus.

Wersja sceniczna wspomnień robotników, wystawiana jest przez kolpingowców z Luborzycy od 2000 r. – zarówno w kraju jak i za granicą. Spektakl zrealizowany jest w konwencji teatru rapsodycznego – czyli teatru słowa.

Spotkanie w Brzeziu

Na zaproszenie ks. Ryszarda Barańskiego – proboszcza tamtejszej parafii, nie tylko wystawiono sztukę, ale też przedstawiono Dzieło Kolpinga w Polsce.

Przewodniczący Zarządu Dzieła Kolpinga w Polsce – p. Robert Prusak

19 lutego mieszkańcy Brzezia mieli możliwość wysłuchać homilii naszego Prezesa ks. Jana Nowakowskiego oraz dowiedzieć się od Przewodniczącego Zarządu – p. Roberta Prusaka, czym jest wspólnota kolpingowska, poznać nasze działania od strony praktycznej.

Przewodniczący Zarządu Dzieła Kolpinga w Polsce opowiedział o tym, czym jest Rodzina Kolpinga, jakiego typu działania podejmuje oraz co znaczy być kolpingowskim liderem lokalnym. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie z parafianami z Brzezia!

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł