To nie bohaterzy pierwszych stron gazet, ale przeważnie są dobrze znani w najbliższej okolicy. Identyfikują się z małą ojczyzną, wiedząc, że dzięki zaangażowaniu na swoim niewielkim poletku – służą dobru współobywateli. Poprzez codzienną pracę lokalnych liderów świat staje się lepszy, otoczenie piękniejsze, ludzie obok – szczęśliwsi.

Oddajemy głos liderom „z sąsiedztwa”. Wsłuchujemy się w to, co mają nam do powiedzenia. Przy okazji szukamy charakterystyki wyróżniającej „człowieka czynu”. Czy istnieje jakiś sekret, dzięki któremu opisane osoby wzbudzają zaufanie, a życiowe problemy przekuwają w szanse?

U poszczególnych rozmówców na plan pierwszy wysuwają się takie cechy i umiejętności, jak m.in.: niezależność myślenia, szczerość, skromność, dobra komunikacja, dostrzeganie potrzeb, budowanie przestrzeni współpracy, wiarygodność.

Liderzy z sąsiedztwa nie są idealni. Mają swoje zalety, ale i ograniczenia – jak każdy z nas. Mimo wszystko, potrafią spojrzeć szerzej, odkrywać nowe horyzonty i z odwagą iść drogą swojego powołania. Może warto zainspirować się tymi postawami?

M.C.

Publikacja została sfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.