fbpx
« Powrót

Prezes Generalny ks. Christoph Huber z wizytą w Polsce – RELACJA

Udostępnij

W dniach 14 – 18 lipca 2022 roku gościł w Polsce ks. prałat Christoph Huber –  prezes generalny Międzynarodowego Dzieła Kolpinga. Podczas kilkudniowej wizyty nasz gość uczestniczył w dorocznym zebraniu Rady Fundacji Dzieła Kolpinga w Polsce, spotkał się z pracownikami oraz odwiedził kilka Rodzin Kolpinga w Małopolsce.

Prezes generalny wizytę rozpoczął w podkrakowskiej Luborzycy. To tu znajduje się Kolpingowski Dom Spotkań i Formacji, który od poczatku lat 90-tych był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii polskiego Dzieła Kolpinga, a lokalna Rodzina Kolpinga z radością przyjęła zacnego gościa w swoje progi.

Na piątkowe przedpołudnie zaplanowano doroczne zebranie Rady Fundacji Dzieła Kolpinga w Polsce, która obradowała w Domu Kolpinga na ul. Żułowskiej 51. Fundacja została powołana w 2007 roku przez Dzieło Kolpinga w Polsce oraz Międzynarodowe Dzieło Kolpinga, którego przedstawiciele również zasiadają w Radzie. Podczas zebrania przedstawiono i zatwierdzono raport z działalności Fundacji Dzieła Kolpinga w Polsce za rok 2021 – dokument dostępny jest online.

Podczas popołudniowego spotkania z pracownikami, każdy z obecnych mógł przedstawić się ks. Huberowi i opowiedzieć o swojej pracy, a potem wysłuchaliśmy kilku słów od niego – jak trafił do Dzieła Kolpinga i co jest dla niego ważne w tej międzynarodowej wspólnocie. Podkreślił, że jest to wspólnota rodzinna. „Spotykamy się i od razu tworzymy wspólnotę, mamy te same idee i pomysły, otwarte serca i pomocne ręce. Wierzymy, że Bóg jest Ojcem nas wszystkich i dlatego my jesteśmy rodzeństwem” – powiedział 10. następca księdza Kolpinga. Następnie Kapłan wysłuchał prezentacji na temat historii i współczesnej działalności naszej polskiej organizacji, w tym realizowanej ostatnio szerokiej akcji pomocowej dla mieszkańców Ukrainy.

Tego dnia ks. Huber w towarzystwie ks. Jana Nowakowskiego, prezesa Dzieła Kolpinga w Polsce odwiedził Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

W sobotę 16 lipca udaliśmy się do miejsc symbolicznych, związanych z poczatkami naszego Dzieła w Polsce. W Makowie Podhalańskim prezesa ugościła Rodzina Kolpinga, nie zabrakło miejsca na wspomnienia związane z powstaniem pierwszych Rodzin w Polsce, odwiedziliśmy również wspólnie Kościół w Makowie i grób ks. Hoły, przy którym prezes generalny w ciszy odmówił krótką modlitwę.

Makowska Rodzina Kolpinga ugościła ks. prezesa w swojej siedzibie, reprezentowali ją licznie przybyli członkowie i wolontariusze stowarzyszenia. Przewodnicząca Bożena Wojdyła przedstawiła działalnośc Rodziny, oraz zaprezentowała najnowszy projekt – Kolpingowską Drogę Refleksji, przygotowywaną przy wsparciu ZCDK, we współpracy z parafią oraz burmistrzem Makowa Podhalańskiego.  Zaprezentowana inicjatywa spotkała się z aprobatą prezesa generlanego, który zapewnił o duchowym wsparciu dla nowopowstałej inicjatywy.

Następnie punktem wizyty prezesa generalnego były Wadowice – miejsce powstania i działania Rodziny Kolpinga, która od ponad 20 lat prowadzi agencję zatrudnienia i wspiera osoby wykluczone, długotrwale bezrobotne w powrocie na rynek pracy. Historię tej pomocy przedstawiłaprzewodnicząca Magdalena Barycz – Kobylańska oraz towarzyszący jej wieloletni przewodniczący Zygmunt Barycz.  W tym szczególnym miejscu oprowadziliśmy ks. Prezesa śladami Karola Wojtyły – wspólnie odwiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania NMP oraz Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, w którym obecnie znajduje się muzeum dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami.

W niedzielę 17 lipca ks. Christoph udał się z wizytą do Bochni. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, której przewodniczył ks. prezes generalny, a razem z nim koncelebrowali ją ks. Jan Nowakowski (Prezes Dzieła Kolpinga w Polsce) oraz ks. Paweł Skraba (senior). W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele Zarządu Centralnego Dzieła Kolpinga oraz członkowie bocheńskiej Rodziny Kolpinga. Transmisja Mszy świętej dostępna była również online.

Po Mszy św. wraz z ks. prezesem generalnym modliliśmy się przy relikwiach bł. A. Kolpinga o pokój na Ukrainie oraz polecaliśmy wstawiennictwu naszego Patrona nową inicjatywę Związku Centralnego Dzieła Kolpinga w Polsce – utworzenie pierwszego, kolpingowskiego hospicjum domowego w Krakowie.

Następnie udaliśmy się do siedziby bocheńskiej Rodziny Kolpinga na drugą część spotkania, która miała mniej oficjalny charakter. Rozmawialiśmy o podejmowanych przez Rodzinę Kolpinga działaniach. Nasz gość podzielił się swoimi doświadczeniami w nowej roli prezesa generalnego, opowiedział jak czuje się Bawarczyk w Kolonii, oraz przekazał ważną wiadomość, skierowaną do wszystkich tworzących Dzieło Kolpiga w Polsce:

„W tej chwili wiele osób na świecie ukrywa się w piwnicach, w ciemności. Towarzyszy im strach i niepewność przyszłości. Dla tych ludzi Wy i Wasze działania jesteście światłem, które rozpala tę ciemność i przywraca wiarę w człowieka. Za to chciałem Wam bardzo serdecznie podziękować”.

Po wspólnym obiedzie w bocheńskiej parafii św. Pawła Apostoła, prezes udał się z popołudniowa wizyta do Rodziny Kolpinga w Krakowie Nowym Bieżanowie, gdzie ponownie spotkał się z serdecznym przyjęciem aktywnej grupy członków Rodziny i Klubu Seniora z Nowego Bieżanowa.

W poniedziałkowe przedpołudnie wizyta ks. Christopha Hubera nieubłaganie dobiegła końca – ostatni spacer na Wzgórze Wawelskie, spojrzenie na miasto i krótka wizyta w Katedrze.

Jedno jest pewne – to wizyta pierwsza, ale na pewno nie ostatnia, co podkreślił sam ks. Christoph. Wierzymy, że te odwiedziny dodadzą nam sił w dalszych działaniach i zmotywują do podejmowania kolejnych wyzwań stojących przed Dziełem Kolpinga w Polsce i na świecie.

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł