fbpx
« Powrót

KOLPINGOWSKI LIDER. FORMACJA I KSZTAŁCENIE – debata

Udostępnij

8 i 9 lipca w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się debata programowa pt. „Kolpingowski Lider. Formacja i kształcenie liderów”.

Uczestnicy debaty, przewodniczący i liderzy Rodzin Kolpinga, wspólnie z ekspertami — Jerzym Miką trenerem i wykładowcą akademickim, a także Robertem Kawałko prezesem Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu przez blisko 15 godzin w różnych 6 blokach tematycznych pracowali nad rozumieniem przywództwa, funkcji i zadań liderów.

Pierwszy dzień spotkania rozpoczął się wykładami wprowadzającymi do tematu przywództwa. Trenerzy Robert Kawałko oraz Jerzy Mika bazując na wieloletnim doświadczeniu pracy z organizacjami pozarządowymi dokonali analizy znaczenia przywództwa w organizacjach.

Uczestnicy mieli też możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami.

„Dyskutowaliśmy zarówno o roli przywództwa w organizacjach pozarządowych jak i bezpośrednio w naszych wspólnotach kolpingowskich. Które tworzymy. Każdy z nas ma inne doświadczenia ze swojej działalności na małej lokalnej wspólnocie. Tu mieliśmy okazję, w gronie ponad 40 przedstawicieli Rodzin Kolpinga z całej Polski, do wymiany doświadczeń i oceny jakich cech czy narzędzi potrzebują dobrzy liderzy“ – podsumowuje jedna z uczestniczek debaty.

Podczas prac w grupach, uczestnicy wspólnie zastanawiali się nad pytaniami: „Kim są liderzy Kolpinga?“ oraz „Jakich liderów potrzebuje Kolping?“

Bardzo ciekawie odniósł się do tematu liderstwa ks. prezes Jan Nowakowski, który na przykładzie życia i dzieła bł. Adolpha Kolpinga, przywołał  kompetencje liderskie samego błogosławionego.

Kolejny dzień debaty obfitował w działania integrujące uczestników debaty  Bardzo pozytywne emocje wzbudziła praca w grupach polegająca na stworzeniu mechanizmu do transportowania szklanych kulek. Metoda warsztatowa pozwoliła na przetestowanie w praktyce kompetencji poszczególnych uczestników grup, sprawdzenia w jaki sposób dochodzą do wspólnych rozwiązań trudnych sytuacji, jak dzielą się zadaniami i finalnie kto w jakiej roli naturalnie się odnajduje. Warszaty praktyczne pozwoliły zgłębić treści teoretyczne zaprezentowane podczas spotkania oraz zmotywować uczestników do aktywnego wypełniania  swojej liderskiej roli w lokalnej społeczności.

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł