W dniach 5-8 października 2022 roku odbyły się w Krakowie kolejne międzynarodowe warsztaty projektowe realizowane w ramach projektu „Women empowerment”.
Uczestnicy reprezentujący organizacje partnerskie z Bułgarii, Serbii i Rumunii zajmowali się tematyką przedsiębiorczości kobiet i ich sytuacji na polskim rynku pracy.
Szczególne miejsce poświęciliśmy projektom z zakresu rynku pracy realizowanym przez Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce, które w ciągu minionych 6 lat stworzyło kompleksowe warunku powrotu na rynek pracy ponad 900 beneficjentom. Wiele z nich stanowiły kobiety, powracające na rynek pracy po dłuższej przerwie w karierze zawodowej.
Zaprezentowaliśmy przykłady działalności gospodarczej oraz fundacji stworzonych przez przedsiębiorcze kobiety, które otrzymały wsparcie na realizację swoich zawodowych planów poprzez udział w projektach unijnych dedykowanych przedsiębiorcom. Odwiedziliśmy m.in. Przedsiębiorstwo Społeczne Krakowska Pozytywka sp. z o.o., które jest właścicielem marki Masuje Misami, zatrudnia osoby z niepełnosprawnością oraz prowadzi hostel interwencyjny dla osób w kryzysie bezdomności.
Wieczór spędziliśmy w Kawiarnio- księgarni NIĆ na ul. Sławkowskiej, gdzie wysłuchaliśmy historii o powstaniu tego miejsca oraz regularnych wydarzeniach artystycznych w nim realizowanych oraz wpływie wojny na Ukrainie na atmosferę tego miejsca stworzonego przez mieszkających w Krakowie Ukraińców.
Następnego dnia odwiedziliśmy Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie, który oferuje różnorodne formy wsparcia dla osób z zagranicy chcących zamieszkać w Krakowie. Jedną z organizacji tworzących to miejsce jest Dzieło Kolpinga w Polsce, które w każdy czwartek prezentuje wszystkim zainteresowanym ofertę wsparcia w zakresie rynku pracy.
W czasie wolnym od warsztatów i wizyt studyjnych uczestnicy udali się w podróż w czasie do Nowej Huty z początków lat 60-tych. Pozwoliło to spojrzeć na Kraków z innej perspektywy.
Na zakończenie warsztatów uczestnicy zastanawiali się nad sytuacją zawodową i społeczną kobiet we współczesnym świecie oraz postrzeganiem ich roli w społeczeństwach każdego z państw uczestniczących w projekcie.
Projekt „Women empowerment” jest finansowany ze środków programu Erasmus + Unii Europejskiej.