fbpx
« Powrót

Aktywnie w Rodzinach Kolpinga

Udostępnij

Trwają spacery badawcze realizowane w ramach projektu „Zielona Inicjatywa”, skierowanego do seniorów 60+ realizowanego przez Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga „Klub Celtycki” z Krakowa. Działania projektowe w tym wspomniane spacery oraz wizyty studyjne realizowane są pięciu Rodzinach Kolpinga: Chełmek, Kraków Nowy Bieżanów, „Klub Celtycki”, Maków Podhalański i Oświęcim.

Spacer badawczy to interaktywna, terenowa metoda służąca do badania przestrzeni i poznawania nowych zjawisk przyrodniczych, właśnie takie spacery realizowane są w Rodzinach Kolpinga biorących udział w projekcie „Zielona Inicjatywa”.

Seniorzy z Makowskiego Kolpinga uczestniczyli w warsztatach terenowych udając się busem do Apilandii w Kleczy Dolnej Miejsce to oferuje wszystkie informacje dotyczące pszczół, ich hodowli, roli jaką odgrywają w ekosystemie, oraz o produktach pszczelich i ich właściwościach Uczestnicy wyjazdu wysłuchali prelekcji na temat tych zagadnień zwiedzając wspaniałą wystawę multimedialną, spróbowaliśmy wspaniałych produktów pszczelich.

Seniorki z Rodziny Kolpinga w Chełmku biorące udział w projekcie „Zielona Inicjatywa” wybrały się nad „Stawy Zatorskie”. Piękna pogoda, miły, kompetentny pan przewodnik – ornitolog i widok oraz odgłosy znajdujących się w trzcinach ptaków, to było wspaniałe przeżycie. Każda Seniorka zaopatrzona została w lornetkę, a pan przewodnik niósł ze sobą lunetę. Z wielkim przejęciem Panie wypatrywały zwierząt i ptaków w tym kormorany, czaple siwe i białe, myszołowy, mewy białogłowe, gołębie grzywacze, sikorki, łabędzie nieme, wąsatki, remizy i zimorodki.

Panie RK w Oświęcimiu miały przyjemność przy pięknej pogodzie odbyć spacer po ” Oświęcimskim Parku Pokoju”, który to park liczy 7 ha. Przewodnikiem po Parku był redaktor gazety Fakty Oświęcim, Pan Paweł Wodniak, który jest również przewodnikiem po Oświęcimiu. W Parku znajduje się staw z fontanną pływającą, oraz wiele ławek na których można odpocząć. W Parku Pokoju znajduje się 20 budek dla ptaków, 10 hoteli dla owadów, 10 schronisk dla jeży. W Parku jest plenerowa galeria rzeźb w ilości 7 szt. wykonana przez Józefa Watychowicza z urodzenia góral a z wyboru mieszkaniec Oświęcimia . Dotychczasowy drzewostan, wzbogacił się o 103 nowe drzewa, są też krzewy w ilości 6774 szt.

W ten weekend w spacerach udział wzięli Seniorzy ze Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga „Klub Celtycki” i Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga Kraków Nowy Bieżanów. Spacery niezwykle urokliwą Doliną Będkowską poprowadziła pani edukator Barbara Łepkowska. Dolina Będkowska lub dolina potoku Będkówki jest jedną z siedmiu dolin wchodzących w skład Parku Dolinek Krakowskich. Ma ponad 7 km długości i ciągnie się od Łączek Kobylańskich po Jerzmanowice. Jest to miejsce bardzo piękne krajobrazowo i posiadające niesamowite walory przyrodnicze, geologiczne i historyczne. Uczestnicy spacerów mieli możliwość poznania wielu nowych roślin, podziwiali walory przyrodnicze doliny, poznawali formy geologiczne i zjawiska charakterystyczne dla krasu. W zboczach doliny, a także w jej bocznych wąwozach wznoszą się liczne skały na których uprawiana jest wspinaczka skalna. Uczestnicy podziwiali śmiałków wspinających się po najpopularnieszych z nich jak: Dupa Słonia czy Sokolica, a także odwiedzili wodospad Szum – największy w całej Jurze naturalny wodospad oraz wywierzysko zwane źródłem Będkówki. Uczestnicy obu spacerów badawczych spotkali się w Gospodarstwie Rybnym Dolina Będkowska, gdzie wspólnie spożywali pstrąga z miejscowej hodowli w pięknej jesiennej scenografii.

Projekt „ZIELONA INICJATYWA” jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030

Projekt jest realizowany w okresie od 01.06.2022 r. do 31.08.2023 r.

Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga „Klub Celtycki”.

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł