fbpx
« Powrót

Echa z Zebrania Generalnego MIĘDZYNARODOWEGO DZIEŁA KOLPINGA w Kolonii

Udostępnij

Różne języki, tradycje, kolory skóry. Jeden Patron, jedna idea, jedna wspólnota… Jeden świat. Tak w skrócie można opisać 34. walne zebranie Międzynarodowego Dzieła Kolpinga, na którym byliśmy obecni. Wspomnieniami z tego dnia podzielił się z nami ks. Jan Nowakowski – Prezes Dzieła Kolpinga w Polsce.

W dniach od 28 września do 1 października 2023 r. jako Prezes Dzieła Kolpinga w Polsce brałem udział w Zebraniu Generalnym Międzynarodowego Dzieła Kolpinga w Bensberg k/Kolonii. Wraz z Wiceprzewodniczącą Dzieła Kolpinga w Polsce p. Beatą Harasimowicz reprezentowaliśmy tam Rodziny Kolpinga z naszego kraju.

Uczestniczyłem w szeregu wykładów i dyskusji panelowych związanych z działalnością Rodzin Kolpinga w poszczególnych regionach świata. Byli liczni przedstawiciele z blisko 60 krajów. Prelekcje i spotkania prowadzono w czterech językach (niemieckim, angielskim, hiszpańskim i francuskim), tłumaczonych symultanicznie.

Poszczególne kraje przedstawiały w plastyczny sposób swoje osiągnięcia. Sporym zainteresowaniem cieszyła się nasza ekspozycja ukazująca działalność Dzieła Kolpinga w Polsce, która zebrała stosunkowo dużo punktów kwalifikacyjnych. Myślę, że mądrze i godnie reprezentowaliśmy nasz kraj.

W każdym dniu celebrowaliśmy Eucharystię, w pięknej międzynarodowej oprawie liturgicznej. Przy ołtarzu w koncelebrze czterech kapłanów, spośród ponad trzydziestu obecnych, reprezentowało cztery kontynenty. 

Dzieło Kolpinga w Polsce było zauważone i wyróżnione. W ostatnim dniu spotkania bowiem braliśmy czynny udział w liturgii. Pani Patrycja Kwapik, członkini Zarządu Europejskiego Dzieła Kolpinga odczytała modlitwę wiernych, a ja zaś jako kapłan reprezentowałem kontynent Europy na pożegnalnej Eucharystii.

Wszystko było perfekcyjnie przygotowane, a nowy prezes generalny, ks. Krzysztof Huber, okazał się wspaniałym gospodarzem, a dzięki jego gościnności i trosce uczestnicy z wszystkich krajów świata poczuli się jak w domu. Świetnie prowadził poszczególne spotkania, poprzedzone krótkim wstępem, nierzadko przeplatanym humorystycznymi wstawkami. Czuje się, że nad urzędniczym postrzeganiem dominuje duszpasterskie spojrzenie tego kapłana. W prywatnej rozmowie jest osobą kontaktową i ciepłą. 

W kuluarowych zaś spotkaniach, duże wrażenie, kiedy osobiście odczułem radość i dumę, zrobił następujący fakt: gdy spoglądano na wizytówkę, czy też usłyszano moją odpowiedź, że jestem z Polski, pierwsze, co dało się usłyszeć to: „Jan Paweł II”, wypowiadane w kilku językach. Dla wielu z tych osób święty Papież to znak rozpoznawczy naszego narodu. Ci z odległych kontynentów: Azji, Afryki, a szczególnie z Ameryki Łacińskiej, przywoływali Wadowice i Kraków. Niektórzy wspominali Światowe Dni Młodzieży organizowane w 2016 r. w stolicy Małopolski.

Szczególnym zaskoczeniem dla mnie była wypowiedz starszego pana z Niemiec, z okolic Erfurtu, który stwierdził, że „to dzięki Janowi Pawłowi runął nasz mur berliński”. Taka odważna wypowiedź z ust naszego sąsiada raduje, ale budzi także pytanie, kim dla nas, a zwłaszcza dla młodego pokolenia, jest św. Jan Paweł II. Osoba nadal popularna w świecie, i to nie tylko katolickim.

Ks. Jan Nowakowski

Prezes Dzieła Kolpinga w Polsce

Było to już 34. Zgromadzenie Generalne w historii MIĘDZYNARODOWEGO DZIEŁA KOLPINGA.
Uczestniczyło w nim 152 delegatów z 43 krajów Europy, Ameryki, Afryki i Azji. Zgromadzenie Generalne jest najwyższym organem decyzyjnym KOLPING INTERNATIONAL i odbywa się co 6 lat.

Na otwarciu arcybiskup emeryt dr Ludwig Schick, jako członek Dzieła Kolpinga i w imieniu Konferencji Episkopatu Niemiec oraz Protektor Międzynarodowego Dzieła Kolpinga, wygłosił ciepłe powitanie do zebranych. Delegacje wszystkich krajowych Stowarzyszeń Kolpinga zostały następnie oficjalnie pozdrowione i powitane. Emocjonalnym punktem kulminacyjnym było powitanie dyrektora zarządzającego Kolpinga Ukraina, Vasyla Savki, który otrzymał wiele braw za zaangażowanie swojej organizacji od wybuchu wojny. Papież Franciszek przesłał pozdrowienia z Watykanu, które zostały odczytane przez prezesa generalnego, Księdza Prałata Krzysztofa Hubera.

Pierwszy dzień Zgromadzenia Generalnego skupił się na raporcie Zarządu i dyskusji nad różnymi wnioskami. W panelu dyskusyjnym przedstawiciele z kilku kontynentów zaprezentowali również przykłady działań i metody na wzrost liczby nowych członków w ich krajach. Koncepcje wahały się od osobistej więzi ludzi, poprzez aktywną pracę z młodzieżą, aż po skupienie się na ewangelizacji i konkretnej pomocy rozwojowej.

Uroczystym zakończeniem pierwszego dnia spotkania była wspólna Msza Święta z arcybiskupem emerytem Schickiem, którą celebrował wraz z kolpingowskimi kapłanami ze wszystkich kontynentów.

Uroczyście zakończono kampanię niemieckiego Dzieła Kolpinga pt. „Kolping jest dla mnie święty”. Prezes Dzieła Kolpinga w Niemczech, ks. Hans-Joachim Wahl przekazał przy ołtarzu podpisy zebrane w trakcie kampanii. Ponad 60.000 podpisów z całego świata wyraża pilne życzenie międzynarodowej społeczności Kolpinga, aby Kościół zaliczył bł. ks. Adolpha Kolpinga do grona świętych.

Prezes Wahl podkreślił: „Kampania dobiegła końca, nasza modlitwa o kanonizację trwa nadal”. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby prosić bł. Adolpha Kolpinga o pomoc i wstawiennictwo w jakiejś szczególnej sprawie, Prezes Generalny Huber zaprezentował podczas Zgromadzenia Generalnego opracowaną przez siebie nowennę, która wkrótce będzie dostępna również w języku polskim.

Oprac. na podstawie materiałów prasowych Kolping International

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł