Od momentu powstania Fundacji Dzieła Kolpinga w Polsce każdego dnia podejmujemy decyzje i wdrażamy rozwiązania w duchu zrównoważonego rozwoju. Wiemy, że razem ponosimy odpowiedzialność za Jeden Świat, a jako wspólnota obecna w wielu zakątkach globu – dostrzegamy więcej. Powinniśmy zatem być bardziej świadomi wyzwań, z jakimi mierzy się ludzkość w XXI wieku i adekwatnie na nie odpowiadać.

W niniejszej publikacji pokazujemy tylko nieliczne przykłady działań podejmowanych przez Fundację w ciągu ostatnich lat. Zarówno w kontekście wyzwań ekologicznych, jak i konkretnych akcji pomocowych, kiedy odpowiedzieliśmy na potrzeby napływające do nas z różnych stron świata: Ugandy, Hondurasu i Ukrainy.

Dużo miejsca poświęcamy idei Sprawiedliwego Handlu, którą ukazujemy poprzez historię wyjątkowego produktu, jakim jest kawa „Tatico”. Z naszej rozmowy z przedstawicielem Dzieła Kolpinga w Hondurasie dowiecie się, jak powstaje ten aromatyczny, pełen smaku napój, jak ważna jest troska o jakość ziaren i upraw. Przekonacie się przede wszystkim, że warto zadbać o ludzi, którzy dostarczają efekt swojej ciężkiej pracy na europejski rynek.

„Kolping” to międzynarodowa wspólnota czynu, do której każdy jest zaproszony, zarówno człowiek młody, jak i dojrzały oraz senior.  Mamy nadzieję, że dzięki tej skromnej lekturze poczujecie się Państwo zainspirowani do wspólnej pracy na rzecz zrównoważonego i – jak dodaje papież Franciszek w encyklice Laudato si’ – zintegrowanego rozwoju wszystkich ludzi.

Bożena Michałek

członkini Zarządu Fundacji Dzieła Kolpinga w Polsce

Już teraz czytaj on-line: TUTAJ

Publikacja została przygotowana w ramach projektu pt.: „Seniorzy dla zrównoważonego rozwoju”. Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025