HR, nowe trendy, zmieniający się rynek pracy – to tylko niektóre tematy konferencji, w której wzięliśmy udział w ostatnich dniach stycznia. Dzięki udziałowi w takich wydarzeniach możemy skuteczniej wspierać Cię w osiąganiu sukcesu zawodowego!
Marta Pieczątka – przedstawicielka programu aktywizacji zawodowej w Kolpingu relacjonuje przebieg konferencji:
29 stycznia 2024 roku rozpoczęła się zorganizowana przez Konfederację Lewiatan konferencja pod tytułem: Praca 4.0 „Zmieniający się świat – wyzwania i szanse dla rynku pracy”.
Z miłą chęcią zgłosiliśmy się również my, jako realizatorzy wielu projektów przeznaczonych dla osób poszukujących pracy. Chcieliśmy dowiedzieć się jak najwięcej o obecnych trendach i wyzwaniach dotyczących rynku pracy. W wydarzeniu wzięły udział doradczynie zawodowe: Elżbieta Wiśniewska, Martyna Wójtowicz-Szczepańska, Anna Wilk, Marta Pieczątka oraz pośredniczki pracy: Małgorzata Maj, Karyna Vorona.
Pierwsze spotkanie odbyło się stacjonarnie 29 stycznia 2024 w Warszawie w pięknej i przestronnej hali Centrum Kreatywności Targowa. Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania ze strony doradców zawodowych, psychologów, socjologów, osób z branży HR, organizacji pozarządowych i przedstawicieli administracji publicznej. Cieszymy się, że mogłyśmy również uczestniczyć w tak wyjątkowym wydarzeniu, tym bardziej, że była to już 9 edycja konferencji. W wydarzeniu brali udział eksperci, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą merytoryczną i doświadczeniem oraz odpowiedzieli na wiele nurtujących nas pytań dotyczących przyszłości rynku pracy, zmieniających się oczekiwań oraz nieznanych nam dotąd relacji biznesowych.
Jakie były tematy rozmów?
Pierwszym bardzo ciekawym tematem był: Rynek pracy przyszłości – jak będzie wyglądał.
Temat jak najbardziej na czasie, pozwalający na zagłębienie się w wiele zagadnień dotyczących zmian następujących zarówno po stronie pracodawców jak i osób poszukujących zatrudnienia. Udział w toczącej się na żywo dyskusji zmusiła nas do refleksji nad wyzwaniami, które nas czekają w pracy. Spostrzeżenia uczestników dyskusji były bardzo trafne, dlatego też z miłą chęcią i zaciekawieniem słuchałyśmy, z czym będziemy mierzyć się za kilka lat i na co warto byłoby zwrócić szczególną uwagę.
Oto przemyślenia i wnioski uczestników panelu dyskusyjnego o przyszłości rynku pracy:
Otóż w najbliższych latach stoją przed nimi duże wyzwania, którymi są: rosnące koszty pracy, gwałtowny rozwój AI, demografia: spadek liczby urodzeń, przestarzałe regulacje, rosnące oczekiwania młodego pokolenia wobec pracodawców. W 100 % zgadzamy się z wnioskami ekspertów, które wiele razy omawialiśmy na spotkaniach pracowniczych.
https://www.flickr.com/photos/konfederacjalewiatan/53500430345/in/album-72177720314471710/
Dla nas niezwykle interesujący był również panel dedykowany obcokrajowcom (a w szczególności obywatelom Ukrainy), dla których w dalszym ciągu świadczymy usługi doradcze, pośrednictwo pracy oraz pomoc m.in. w wejściu na rynek pracy, przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, nostryfikacji dokumentów, pośredniczeniu w kontaktach z pracodawcami, integracji.
W dyskusji na temat migracji ekonomicznej brały udział:
- prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak (SGH Warsaw School of Economics)
- Monika Fedorczuk (Urząd Pracy m.st. Warszawy)
- Dr hab. Ewa Flaszyńska (Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)
- Paulina Jaworska (Tent Partnership for Refugees)
- Nadia Kurtieva (Konfederacja Lewiatan)
O czym rozmawiali uczestnicy panelu dotyczącego pracy dla obcokrajowców w Polsce?
Jak zmieniła się sytuacja obcokrajowców w Polsce, jakie działania są potrzebne, aby strategia migracyjna wyszła na dobre zarówno imigrantom jak i obywatelom państw przyjmujących.
Dowiedzieliśmy się jak ważne zadanie stoi przed pracodawcami, którzy chcieliby przyjąć obcokrajowców do pracy, jak mają to zrobić, gdzie szukać odpowiednich kandydatów. Imigranci również nie mają łatwego zadania, jeżeli chcieliby legalnie i zgodnie z kierunkiem kształcenia podjąć pracę zarobkową.
Do jakich wniosków doszli uczestnicy dyskusji? Właściwie do tych samych, do których doszliśmy również my, podczas realizacji projektów przeznaczonych dla obcokrajowców.
Wnioski z dyskusji:
- znajomość języka polskiego jest podstawowym warunkiem otrzymania pracy zgodnie
z kwalifikacjami; - nieznajomość języka polskiego, jest przyczyną otrzymywania zatrudnienia znacznie poniżej kwalifikacji (prace proste, fizyczne -usługi, gastronomia, branża budowlana);
Co nas zaskoczyło? Wiedzieliśmy, że w Polsce obecnie jest dużo obywateli państw trzecich, imigrantów, uchodźców, jednak nie spodziewaliśmy się, że łączną liczbę obcokrajowców w Polsce można szacować na ok. 3,5-4 mln. To naprawdę duże wyzwanie dla pracodawców jak i osób poszukujących pracy, liczących na nasze wsparcie i zaangażowanie w pomoc w znalezieniu pracy w Polsce.
Praca zdalna:
Dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Pani Nadii Harris, omawiającej zagadnienia dotyczące RemoteWork (telepraca lub praca zdalna). Jak wdrożyć elastyczne modele pracy
z korzyścią dla pracowników oraz biznesu, co jest dla nas w życiu ważne i jak przekłada się to
na świadczenie przez nas pracy. Te i wiele innych tematów zainspirowało nas do pracy nad sobą
i motywacji do zagłębienia się w nowe rozwiązania rynku pracy.
To była bardzo inspirująca prezentacja, z której dowiedzieliśmy się jak skutecznie wdrożyć elastyczne modele pracy z korzyścią dla pracowników i pracodawców.
Umiejętności, które liczą się na rynku pracy
Kolejny panel poświęcony strategii umiejętności na polskim rynku pracy był dla nas równie interesujący.
Zdawałyśmy sobie sprawę, że pracownicy często posiadają umiejętności niezgodne z oczekiwaniami pracodawcy, ale czy można temu jakoś zaradzić?
Doświadczeniami na powyższy temat podzielili się z nami uczestnicy i uczestniczki panelu „Strategia umiejętności na polskim rynku pracy”:
- Ewa Rumińska-Zimny (Stowarzyszenie Kongres Kobiet)
- Kamila Skorupińska (Medicover)
- Maciej Tauber (Instytut Badań Edukacyjnych)
- prof. Joanna Żukowska (SGH Warsaw School of Economics)
- Viktor Fleischer (Industriellenvereinigung)
- Robert Plummer (BusinessEurope)
- Sławomir Szymczak (Konfederacja Lewiatan)
Utwierdziło nas to w przekonaniu, że niedopasowane do potrzeb pracodawców umiejętności kandydatów, stają się jednym z największych wyzwań blokujących rozwój firm. Konieczne staje się zatem zagłębienie w tematy dotyczące szerokiego u (przebranżowienia) i u (podnoszenia kwalifikacji) . Zasadne stało się również dostosowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy. Jak temu zaradzić, jakie wyzwania maję przed sobą uczelnie wyższe, szkoły zawodowe? Co ułatwiłoby pracownikom zdobywanie i rozwijanie umiejętności oraz kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy? O tym właśnie opowiedzieli nam uczestnicy panelu.
Nowe technologie na rynku pracy
Przedostatni panel poświęcony był technologiom usprawniającym pracę.
Do jakich wniosków doszli uczestnicy dyskusji?
- technologia powinna odciążać pracowników i zastępować ich w najbardziej żmudnych zadaniach.
- w małych i średnich firmach wciąż bywa opór wobec nowoczesnych technologii (dotyczy to zarówno pracowników, jak i pracodawców).
- wprowadzanie nowoczesnych narzędzi nie powinno dyskryminować i wykluczać poszczególnych grup pracowników.
Do dyskusji włączyli się:
- Jacek Jedut (Orange),
- dr Rafał Łabędzki (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie,
- Katarzyna Nosalska (Ministerstwo Cyfryzacji),
- Sławomir Płonka (Amazon.pl) i dziennikarz Jakub Sito-moderator
Inkluzywny rynek pracy
Ostatni panel pn. „Inkluzywny rynek pracy, czyli jaki?” był równie ciekawy jak pozostałe. Eksperci poruszyli szereg ważnych kwestii związanych z tym tematem m.in. jak budować zespoły zróżnicowane wiekowo, jak wprowadzać kulturę otwartości w firmie?
Dowiedziałyśmy się, co możemy zrobić, jako pracodawcy, żeby pracownicy z różnymi potrzebami czuli się w firmie potrzebni i akceptowani. W panelu wzięli udział eksperci i ekspertki:
- Sylwia Daniłowska (Fundacja Aktywizacja),
- Robert Lisiewicz (Fundacja #GrowSPACE Poland),
- Dominik Ludwiczyński (Instytut Zarządzania SGH Warsaw School of Economics),
- Martyna Strupczewska (Elemental Holding Group) oraz Ewa Ulicz z IGT Poland.
Ten panel zakończył I część konferencji Praca 4.0. – i spotkanie stacjonarne.
Na konferencję i towarzyszące jej warsztaty online zapisało się w sumie osób. Byliśmy pod wrażeniem poziomu dyskusji, wiedzy ekspertów, a także informacji, które dzięki uczestnictwu
w wydarzeniu zdążyłyśmy przyswoić i omówić.
Wśród tematów poruszanych podczas wydarzeń były właśnie te, które ze względu na wykonywane przez nas pracę, były szczególnie ważne i pomocne – praca zdalna, zmiany w prawie pracy, migracja ekonomiczna, różnorodność wiekowa wśród teamów pracowniczych, dopasowanie umiejętności i kwalifikacji pracowników do rynku pracy, nowoczesne technologie w miejscu pracy.
Fot. https://www.flickr.com/photos/konfederacjalewiatan/53500165678/in/album-72177720314471710/
Warsztaty on-line
Od wtorku rozpoczęła się seria warsztatów on-line, zapowiedziana na kolejne dwa dni, czyli 30-31 stycznia. Każdy zainteresowany zagadnieniami rynku pracy znalazł coś dla siebie.
W programie warsztatów organizowanych 30-31 stycznia znalazły się takie tematy jak:
– Dopuszczalność świadczenia pracy przez pracowników na rzecz innych podmiotów a ochrona interesów pracodawcy – co pracodawca może zrobić, aby maksymalnie zabezpieczyć interes firmy?
– Pracownicy 50+ – bezcenny kapitał czy kłopot dla pracodawców? „Silversi” czy „dziadersi” – kim są współcześni pracownicy, którzy przekroczyli 50. rok życia? – ten temat był dla nas interesujący i wzbudził wiele uśmiechów i przemyśleń – po pierwsze jaką my reprezentujemy grupę, czy bliżej nam do silversów, czy dziadersów.
– Elastyczne rozwiązania w zakresie lokalizacji i czasu pracy. Jak stworzyć komfortowe warunki pracy dla różnorodnej puli talentów – pod kątem czasu i miejsca pracy?
– HR i biznes w trosce o pracowników.
Z pewnością i podczas warsztatów on-line pogłębiliśmy wiedzę z zakresu: zatrudniania pracowników 50+, elastycznych rozwiązań dot. lokalizacji i czasu pracy, benefitów pracowniczych czy dofinansowań na kursy i szkolenia.
Czekamy zatem na kolejny rok i 10 edycję warsztatów