Zebranie Kontynentalne odbyło się w węgierskim Esztergom

W dniach 16-18 września 2022 roku w Esztergom na Węgrzech odbyło się 37. Zebranie Kontynentalne Europejskiego Dzieła Kolpinga. Bardzo się cieszymy, że po 2 latach pandemii udało  się zorganizować obrady w formie stacjonarnej, w których uczestniczyło ponad 40 delegatów z 16 krajów Europy!

Przygotowania do tegorocznego zgromadzenia nadzorował Erich Reischmann, Sekretarz Europejskiego Dzieła Kolpinga, a posiedzenie poprowadziła Renate Draskovits – wiceprzewodnicząca.

Prezydent Europejskiego Dzieła Kolpinga – Vasyl Savka, nie mógł osobiście uczestniczyć w zgromadzeniu ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę. W sobotni poranek w transmisji online Vasyl Savka pozdrowił zebranych delegatów, oraz podkreślił rolę kolpingowskiej solidarności z Ukrainą w trudnej walce rosyjskim okupantem i podziękował za wsparcie i solidarność.

Po uroczystym przywitaniu delegatów przez gospodarzy – Judit Urban, sekretarz węgierskiego Dzieła Kolpinga oraz burmistrza miasta Esztergom, duchowe wprowadzenie do temau przedstawił ks. prezes Stefan Godri.

W statutowej części obrad przedstawiono sprawozdania merytoryczne oraz finansowe organizacji, które zostały przyjęte jednogłośnie przez delegatów.

Po krótkiej przerwie Sven Messing i Heinz Strässle – członkowie zarządu Młodego Kolpinga Europa  – zaprezentowali działania młodzieży na szczeblu europejskim.

Następnie poruszony został temat statutu. Klaudia Rudersdorf przedstawiła informację o  bieżącym stanie prac nad stworzeniem wspólnego statutu dla Kolpinga Europa oraz Młodego Kolpinga Europa, oraz odpowiedziała na pytania zwiazane z tym tematem.

Nadszedł czas na prezentacje Zwiazków Narodowych, które w tym roku zostały przygotowane w firmie plakatów opisujących najważniejsze wydarzenia i fotorelacje z lat 2020-2021.

Temat wojny na Ukrainie został poruszony w wielu momentach zebrania – sytuację na Ukrainie i pracę ukraińskiego Dzieła Kolpinga podczas kryzysu przedstawił we wzruszającym przemówieniu delegat Ludwik Markuljak. Ukraina była obecna w modlitwach, a temat solidarności europejskich organizacji kolpingowskich podkreślano w wielu wystąpieniach oraz podczas dyskusji i niedzialnych warsztatów na temat przezwyciężania kryzysów.

Bardzo interesujące przemówienie wygłosił  Prezes generalny msgr. Christoph Huber, który mówił o solidarności w obecnym czasie i o wielkiej międzynarodowej rodzinie kolpingowskiej.

Sobotnie popołudnie jak zwykle służy poznaniu miejsca spotkania. Gospodarze zorganizowali przejazd pociągiem turystycznym po Esztergom i przez słynny most nad Dunajem, z którego rozpościera się piękny widok na Bazylikę Maryjną, największy kościół na Węgrzech.

Podczas wspólnej wieczornej Mszy świętej, w której uczestniczyli delegacji KE oraz MKE, uroczyście wręczono europejskie odznaczenie Margrit Unternaehrer – wieloletniej przewodniczącej Europejskiego Dzieła Kolpinga, podkreślając jej wkład w rozwój organziacji i zbudowanie struktur, z których bądą korzystać kolejne pokolenia.

W tym samym czasie odbywało się Zebranie Członków Młodego Kolpinga Europa, a oba wydarzenia połaczyły się w kliku punktach – podczas Mszy świętej, uroczystej kolacji oraz warsztatach dotyczących przezwyciężania kryzysów. Zaowocowało to wymianą doświadczeń oraz integracją międzypokoleniową, tak ważną dla wspólnego budowania przyszłosci Europejskiego Dzieła Kolpinga.

Następne Zebranie kontynentalne planowane jest już w kwietniu 2023 roku w Nowym Sadzie w Serbii.