Wystarczy iskra, by pobudzić serca do działania. Czyli jak znaleźć motywację?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że straciłeś motywację do aktywności? Być może pochłonęła Cię codzienność i zabrakło czasu na coś więcej. Nie martw się! Nadchodzi wiosna. Dziś może być pierwszy dzień reszty Twojego życia!

Możesz zmienić wszystko i zacząć działać. Weź przykład z seniorek z Rodziny Kolpinga w Jadownikach, które po kilku latach nieobecności odnowiły swoje działania w stowarzyszeniu.

Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Jadownikach (przed laty aktywna), na jakiś czas zawiesiła swoją działalność. Wszystko zmieniło się dzięki wsparciu, działającego niemal po sąsiedzku Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Bochni.

Kolping bocheński znany jest w swoim środowisku lokalnym z działań na rzecz seniorów oraz integracji międzypokoleniowej. Wspólne wieczory planszówkowe licealistek i seniorek, działania charytatywne na rzecz społeczności, aktywizacja osób 60 + to codzienność dla tego stowarzyszenia.

Przedstawicielki Rodziny z Bochni postanowiły jednak wyjść poza swoją społeczność lokalną i zorganizowały kilka spotkań aktywizujących w Jadownikach. Potem wszystko potoczyło się szybko. Rodzina Kolpinga w Jadownikach reaktywowała działania na rzecz osób 60+. Seniorki spotykają się teraz na warsztatach kreatywnych – ręcznie wyrabiają mydełka, przygotowują wielkanocne dekoracje. Rozwijają skrzydła!

A teraz kilka rad, dla tych, których motywacja ostatnio nieco spadła:
—> Powiedz innym co chcesz zrobić – nie będziesz chciał wyjść na osobę, która ma słomiany zapał. Będziesz bardziej starał się wykonać swoje postanowienie.
—> Wyznaczaj racjonalne cele – zapisz sobie swój cel, mierzalny w czasie, realny do wykonania przy Twoich aktualnych zasobach.
—> Wizualizuj sobie cel – myśl o sukcesie, możesz narysować siebie za kilka lat, kiedy już Twój cel zostanie osiągnięty. Przypominaj sobie o tym w chwilach zwątpienia.
—> Zaplanuj nagrodę za osiągnięcie celu – a może nawet kilka nagród, za realizację poszczególnych etapów celu. Nastawisz się pozytywnie do tej pracy.
—> Pokochaj drogę, nie tylko cel – wypracuj rytuały, które sprawiają Ci przyjemność i włącz je do działań, które zmierzają do osiągnięcia celu. Np. słuchaj ulubionej muzyki, przygotuj coś dobrego do jedzenia, ozdób swoje biurko, kup miły gadżet etc.

Jeśli jesteś członkiem Rodziny Kolpinga, która ostatnio działa mniej – nie poddawaj się. Skontaktuj się z sąsiednią Rodziną, może zrobicie coś razem i znów poczujesz, że stać Cię na aktywność. Tutaj lista Rodzin Kolpinga w Polsce –https://kolping.pl/nasze-lokalizacje/

Jeśli czytasz ten tekst i pomyślałeś, że chciałbyś zrobić coś dla swojej społeczności lokalnej, włączyć się w ciekawe działania – skontaktuj się z najbliższą Rodziną Kolpinga. Możesz zacząć od uczestnictwa w ich inicjatywach, a kto wie, może z czasem sam zapragniesz zostać lokalnym liderem w swojej miejscowości. Pomożemy 😊