Chętni do rozwijania swojej pasji seniorzy uczestniczyli w warsztatach fotograficznych organizowanych w Krakowie i Wadowicach. Wkrótce poznamy efekty tych zajęć!
Dwudniowe warsztaty z profesjonalnym fotografem pomogły uczestnikom bardziej świadomie wykonywać swoje zdjęcia. Co więcej, niektórzy wcielili się w rolę modeli, by poznać tajemnicę dobrych ujęć od strony pozującego!
Kraków
– Już w najbliższy piątek, 9 grudnia, spotkamy się na wernisażu i wystawie prac uczestników warsztatów fotograficznych, zorganizowanych w ramach kolpingowskiego projektu „Cyfrowy Senior w 3 wymiarach”. Będziemy mogli podziwiać prace wykonane na zajęciach i te przesłane przez uczestników tuż po kursie – informuje Martyna Wójtowicz-Szczepańska, koordynatorka projektu.
Czego nauczyli się seniorzy? – Dla mnie pomocne były uwagi na temat tego, jak komponować fotografie, jak ustawić modela, by osiągnąć lepszy efekt wizualny. Prowadzący zajęcia fotograf uczulał nas na to, byśmy jak najczęściej sięgali po swój aparat, uczyli się nim posługiwać, sprawdzając różne opcje, bo dopiero praktyka uczyni nas lepszymi autorami zdjęć – mówi jedna z seniorek.
Warsztaty fotograficzne odbywały się 15-16 listopada w Krakowie, w sali konferencyjnej, w siedzibie Dzieła Kolpinga. Sala zamieniła się wtedy w „prawie” profesjonalne studio fotograficzne, ze specjalistycznym sprzętem potrzebnym do wykonania pięknych zdjęć portretowych. Nie brakło też modelki, którą została nasza wolontariuszka z Ukrainy, Mariia Bondarenko, uczestniczka kolpingowskiego projektu „Mam Power. Mam pracę”.
Warsztaty fotograficzne poprowadził Marcin Cieślak, doświadczony krakowski fotograf, specjalizujący się w portretach. Podczas wstępu teoretycznego uczestnicy uzyskali wiedzę m.in. na temat kadrowania i ekspozycji. – Każdy z nas dzielił się także tym, jaka fotografia najbardziej nas interesuje. Jedni czują się dobrze w klimatach wielkomiejskich i architekturze, inni wolą fotografować przyrodę – dzieli się uczestniczka warsztatów.
Wadowice
Swoje fotograficzne zainteresowania rozwijali również seniorzy w Wadowicach. Była wśród nich pani Krystyna, uczestnicząca w zajęciach organizowanych przez tamtejszego „Kolpinga”. Mariusz Jasiołek, pośrednik pracy i doradca IT w projekcie „Cyfrowy senior w 3 wymiarach”, opowiada:
– Pani Krystyna, będąc na rencie rodzinnej po zmarłym mężu, poszukiwała przestrzeni do realizacji swoich pasji. Przez lata angażowała się w różne inicjatywy społeczne, ale jednocześnie chciała powrócić na rynek pracy, co jej się udało, dzięki naszym wcześniejszym projektom i wsparciu doradcy zawodowego. Ukończyła szkolenie, podjęła pracę jako kwalifikowany pracownik ochrony w jednej z instytucji publicznych. Jest zadowolona, spełniona zawodowo. Doskonale potrafi łączyć życie zawodowe z etatem babci. Nadal angażuje się w różne inicjatywy społeczne, działa w stowarzyszeniach, jest radną gminy. Do projektu „Cyfrowy Senior w 3 wymiarach” przyszła, by poszerzyć swoją wiedzę w zakresie obsługi komputera. W związku z tym, że jest osobą kreatywną, wzięła udział w warsztatach fotograficznych, podczas których zdobyła wiedzę na temat tworzenia profesjonalnej fotografii. Czeka z niecierpliwością na organizowany w grudniu w Wadowickim Centrum Kultury wernisaż – dodaje Mariusz Jasiołek.
A zarazem podsumowuje: – Powyższy przykład pokazuje tylko kilka wymiarów, w jakich osoby po 6o roku życia mogą spełniać swoje zawodowe i osobiste marzenia. Projekt „Cyfrowy Senior w 3 wymiarach” uświadomił nam, jak potrzebne są działania mające na celu identyfikowanie potrzeb seniorów w naszym społeczeństwie.
M.C.
Realizowany przez Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce projekt „Cyfrowy Senior w 3 wymiarach”, jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025.
Więcej o projekcie: https://kolping.pl/projekt/cyfrowy-senior/