Relacja z Zebrania Kontynentalnego Europejskiego Dzieła Kolpinga

W dniach 21-23 kwietnia 2023 w Nowym Sadzie w Serbii odbyło się Zebranie Kontynentalne Europejskiego Dzieła Kolpinga.Równocześnie odbyło się zebranie członków Młodego Kolpinga Europa. Łącznie w obu wydarzeniach wzięło udział 70 osób z 16 krajów Europy.

Wiele punktów programu zrealizowano wspólnie, a główny nacisk położono na temat „Młodzież i praca z młodzieżą w Dziele Kolpinga”.

Młody Kolping Europa zaprezentował swoje różnorodne działania i formy edukacyjne, zaprosił tez do udziału w tegorocznym tygodniu młodych, które odbędzie się w sierpniu na Węgrzech. W niedzielne przedpołudnie wszyscy delegaci uczestniczyli w warsztatach w formie „Word coffee”, podczas których w małych grupach dyskutowali o przyszłości pracy z młodzieżą w Dziele Kolpinga.

Podczas zebrania zapadły decyzje dotyczące zmian statutowych, w wyniku których Młody Kolping Europa i Kolping Europa staną się jedną organizacją ze wspólnym statusem zarejestrowanym w niemieckim sądzie.

Gospodarz spotkania, Kolping Serbia okazał się wspaniałym organizatorem. Uczestnicy zebrania mogli też osobiście dowiedzieć się o codziennej pracy projektowej podczas spotkania z przedstawicielami organizacji w ramach tzw. „Żywej biblioteki”. Od wzmocnienia pozycji kobiet jako przedsiębiorczyń, po szkolenia z zakresu opieki nad osobami starszymi i pszczelarstwa na obszarach wiejskich –  w te działania angażuje się ponad 500 członków  Dzieła Kolpinga w Serbii.

Kolejne Zebranie Kontynentalne odbędzie się w Timisoarze, w Rumunii w kwietniu 2024 roku.

Więcej informacji o Europejskim Dziele Kolpinga znajduje się  na nowej stronie internetowej: https://kolping-europa.eu/

Młody Kolping Europa przygotował krótką wideo-relację z zebrania: