Przedsiębiorczoć kobiet w Bułgarii

W minionym tygodniu pracownicy Dzieła Kolpinga w Polsce zajmujący się aktywizacją zawodową, uczestniczyli w międzynarodowych warsztatach organizowanych przez naszego bułgarskiego partnera, firmę szkoleniową Avangard Personal Consulting.

Gospodarz spotkania zorganizował dla nas serię wizyt studyjnych, podczas których zaprezentował najlepsze przykłady start-upów prowadzonych przez kobiety z obszarów wiejskich i małych miejscowości. Odwiedziliśmy gospodarstwo rodzinne ЕТНО- каменната мелница на „Калула 84” posiadające młyn i produkujące żywność z własnego ekologicznego, certyfikowanego ziarna. Rozmawialiśmy o kluczowych kompetencjach przydatnych kobiecie – przedsiębiorczyni, degustowaliśmy domowe potrawy przygotowane według lokalnych przepisów gospodyni i jej córek.

Odwiedziliśmy wieś Vranino, gdzie znajduje się wiśniowy sad młodej kobiety. Rozmawialiśmy o motywacji młodych przedsiębiorców do rozwijania dobrze prosperującej firmy na terenach wiejskich w północno-wschodniej Bułgarii.

Po południu wysłuchaliśmy wykładu pana Pavel Pavlov – psychologa społecznego, trenera i coacha, rezprezntanta Avangard Personal Conculting, odpowiedzialnego m.in. za wsparcie programów szkoleniowych i dotacyjnych dla młodych przedsiębiorców. Wykład dotyczył narzędzi edukacyjnych zapewaniających zrównoważoną edukację dorosłych.

Następnego dnia odwiedziliśmy szkołę jazdy konnej Nomad Endurance Stable w wiosce Dobrogled k. Varny, prowadzoną przez młodą przedsiębiorczynię. Tego dnia wzięliśmy udział w jarmarku dla przedsiębiorców z małych miejscowości i wiosek, organizowanym regularnie w mieście Dobrich. Spotkaliśmy się z panią Repą Rashevą, inicjatorką i koordynatorką całej inicjatywy, wysłuchaliśmy historii powstania jarmarku, sukcesów i trudności towarzyszących rozwojowi inicjatywy i jego wpływu na życie lokalnych przedsiębiorców.

Zaprezentowane inicjatywy miały szansę na sukces dzięki wsparciu Avangard Personal Consulting zapewnionemu beneficjentkom poprzez udział w szkoleniach i programach dotacyjnych.

Dziękujemy naszym gpospodarzom za gościnność, ogrom przekazanej wiedzy i inspiracji!

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Women empowerment“ finansowanego ze środków Erasmus+ Edukacja dorosłych, który realizujemy wspólnie z partnerami Avangard Personal Consulting z Bułgarii, Asociația Kolping România i Kolping Srbija.