W lipcu 2020 roku rozpoczęliśmy realizację projektu pt. „Program budowy kapitału żelaznego dla Związku Centralnego Dzieła Kolpinga w Polsce”, dzięki któremu rozpoczniemy kompleksowe działania fundraisingowe.

Projekt będzie realizowany w okresie 1.07.2020 – 31.12.2022. W czasie jego realizacji skoncentrujemy sie na rozwoju kompetencji naszego zespołu w zakresie promocji i fundraisingu, poprzez udział w szkoleniach i nawiązanie kontaktów z innymi organizacjami odnoszacymi sukcesy w działaniach fundraisingowych oraz rozwijających kapitały żelazne swoich organizacji.

Dzięki współpracy z ekspertami przygotujemy zestaw dokumentów administracyjnych, prawnych i opracowań, które pomogą nam profesjonalnie przygotować się do budowania kapitału żelaznego.

Podstawowe zadania, które sa planowane na czas realizacji projektu:

  1. Opracowanie 6-letniej strategii budowania kapitału żelaznego
  2. Opracowanie celu kampanii  („case for support”)
  3. Opracowanie studium wykonalności kampanii kapitału żelaznego i budowanie koalicji na rzecz kapitału żelaznego
  4. Działalność Rady Kapitału Żelaznego
  5. Podnoszenie kompetencji fundraisingowych zespołu
  6. Opracowanie dokumentów administracyjnych i prawnych regulujących postępowanie z kapitałem żelaznym
  7. Opracowanie strategii inwestycyjnej kapitału żelaznego oraz jej monitoring
  8. Kampania informacyjno-promocyjna o kampanii kapitału żelaznego

O kapitale żelaznym myśleliśmy już od bardzo dawna, co najmniej od 12 lat. Dużym utrudnieniem w realizacji tej wizji był jednak brak osób, które mogłyby się zająć przygotowaniem profesjonalnego planu działań i jego wdrożeniem w życie. Gdy zatem pojawiła się na horyzoncie możliwość aplikowania o środki na ten cel w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich z niecierpliwością oczekiwaliśmy na ogłoszenie konkursu. Gdy w końcu stało się to faktem, okazało się, że przygotowanie projektu nie będzie wcale takie proste. Mimo, że dotychczas wszystkie nasze projekty przygotowywaliśmy samodzielnie, bez pomocy z zewnątrz, tym razem koniecznie potrzebowaliśmy fachowych konsultacji, a także inspiracji. Dlatego mimo rozwijającej się sytuacji epidemicznej wzięliśmy udział w konferencji zorganizowanej przez Narodowy instytut Wolności w marcu 2020 r., dzięki której utwierdziliśmy się w przekonaniu, że powinniśmy zrobić ten krok do przodu, wykorzystać pojawiającą się szanse i przygotować projekt. Nie obyło się bez pomocy najlepszych polskich fachowców z Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu. Bardzo dużo dał nam także udział w webinarium z udziałem Tony Myersa, kanadyjskiego eksperta w zakresie organizacji kampanii kapitału żelaznego. Udało nam się pozyskać dotację, a teraz mamy szanse zrealizować nasze marzenia i wstąpić na całkiem nową drogę rozwoju.

Beata Harasimowicz