Okres realizacji: 01.02.2024 r. – 31.03.2025 r.
Celem projektu jest poprawa sytuacji społeczno-zawodowej uchodźców/uchodźczyń z Ukrainy, którzy z powodu działań wojennych przybyli do Polski i nie mają możliwości powrotu (np. trauma wojenna, zniszczenie domów, brak środków do życia).
W ramach projektu wsparcie otrzyma: min. 150 uchodźców/uchodźczyń
z Ukrainy przebywających na terenie Krakowa i Wadowic lub zamieszkujących okolice tych miast, którzy przybyli do Polski po 24.02.2022 r. i posiadają status UKR.
Zapewnienie kompleksowego wsparcia jest dedykowane osobom, które:
- planują pobyt na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na okres min. 3 miesięcy lub
- planują pobyt stały na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub min. do zakończenia realizowanej formy wsparcia – w szczególności dotyczy realizacji staży/kursów zawodowych oraz kursów języka polskiego.
Form wsparcia w projekcie:
1. Doradztwo zawodowe – pomoc w ustaleniu planu kariery zawodowej, ocenie umiejętności i predyspozycji zawodowych oraz wsparcie w znalezieniu odpowiedniej ścieżki zawodowej.
2. Pośrednictwo pracy – pomoc w poszukiwaniu ofert pracy, kontakt z pracodawcami oraz wsparcie przy procesie aplikacyjnym (CV/ list motywacyjny/portfolio).
3. Wsparcie psychologa/coacha – konsultacje mające na celu wzmocnienie psychiczne, radzenie sobie ze stresem oraz motywację do podjęcia aktywności zawodowej.
4. Kursy i szkolenia zawodowe – dedykowane osobom, które chciałyby nabyć nowe kwalifikacje/kompetencje pozwalające na znalezienie pracy na polskim rynku.
5. Kursy języka polskiego –celem kursów jest integracja ze społecznością polską poprzez zniwelowanie bariery językowej oraz doskonalenie sprawności języka polskiego. Uczestnicy kursów uzyskają wiedzę oraz praktyczną znajomość języka polskiego. Kursy przeznaczone są zarówno dla uczestników początkujących jak i kontynuujących naukę na wyższym poziomie.
6. 3-miesięczne staże zawodowe wraz ze stypendium stażowym – możliwość odbycia stażu w polskich firmach, doskonalenie umiejętności, zdobycie doświadczenia zawodowego i integrację z rynkiem pracy.
7. Wsparcie prawne i informacyjne – pomoc w zakresie porad prawnych, informacje o prawach i obowiązkach uchodźców oraz o lokalnych regulacjach.
8. Spotkania integracyjne – wydarzenia mające na celu integrację społeczności uchodźców z lokalnymi mieszkańcami oraz budowanie relacji w nowym środowisku.
9. Wsparcia uzupełniające – poprzezzwrot kosztów dojazduna staże lub kursy.
Każda z tych form wsparcia ma na celu pomóc uchodźcom z Ukrainy w adaptacji do nowego życia oraz zwiększenie ich szans na rynku pracy w Polsce.
Dodatkowo, Realizator Projektu zapewnia wsparcie w zakresie poszukiwania pracy na otwartym rynku, nostryfikacji dyplomów, opłaceniu niezbędnych badań medycyny pracy, badań sanitarno-epidemiologicznych, psychologicznych (zgodnie z potrzebami UP oraz przyznanymi formami wsparcia).
Udział w projekcie jest bezpłatny. Zapraszamy do wzięcia udziału w rekrutacji – więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu +48 12 418 77 63 lub mailowo: ukraina@kolping.pl
Realizatorem projektu jest Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Caritas Germany.