fbpx
« Powrót

O przedsiębiorstwach społecznych wspierających kobiety w Rumunii

Udostępnij

W dniach 29 czerwca – 2 lipca 2022 roku odbyło się drugie spotkanie ponadnarodowe w ramach projektu „Women empowerment”, współfinansowanego z programu Erasmus+. Spotkanie odbyło się w Rumunii, w miejscowości Timisoara, z udziałem 13 delegatów z organizacji partnerskich z Serbii, Bułgarii, Rumunii i Polski.

Uczestnicy zapoznali się z tematem seminarium „Przedsiębiorstwa społeczne nastawione na pracę z kobietami i/lub osobami niepełnosprawnymi znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji”. Spotkanie odbyło się w Domu Kolpinga w Timisoarze – stanowiącym innowacyjny projekt, który łączy w sobie ochronę społeczną, ekonomiczną i środowiskową.

W pierwszej części seminarium uczestnicy dowiedzieli się więcej o organizacji „Kolping Rumunia” jako podmiocie ekonomii społecznej.  Projekty Kolpinga skupiają się na wartości społecznej, środowiskowej, edukacyjnej i szkoleniowej, a działalność gospodarcza jest wykorzystywana do finansowego wsparcia tych projektów.

Monica Munteanu przedstawiła informacje i liczby związane z działalnością gospodarczą Kolpinga Rumunia: dochód ekonomiczny pochodzi z wynajmu posiadanych lokali (5 budynków w Braszowie, Caransebesș, Oituz, Rusca Montană i Timisoarze) oraz z dystrybucji dywidend (Kolping Rumunia jest jedynym udziałowcem 3 firm, które działają w turystyce i budownictwie). Kolping wykorzystuje wyłącznie ten dochód ekonomiczny do wspierania społecznej misji organizacji przekładającej się na takie projekty jak:

  • Kolping Oituz Educational Centre for Children and Youth,
  • Cool Academy – Dual System Professional School Brasov,
  • Caransebeș Integration Centre,
  • Budowa/remont domów dla potrzebujących,
  • Budowa szkoły w Senegalu,
  • Wsparcie finansowe dla regionalnych stowarzyszeń Kolpinga,
  • K100 – dofinansowanie akcji społecznych, edukacyjnych, środowiskowych na poziomie lokalnym,
  • National Volunteering Contest.

Kontynuacją seminarium była seria wizyt studyjnych prezentujących modele dobrych praktyk w zakresie przedsiębiorstw społecznych:

  • Ambasada Plai: Niezależny Ośrodek Kultury, przedsiębiorstwo społeczne, model przedsiębiorczości kulturalnej. Bistro & Cafe + przestrzeń co-workingowa dla organizacji pozarządowych, freelancerów, artystów, firm i pasjonatów.
  • OilRight: Eko-integracyjne przedsiębiorstwo społeczne oferujące czystą i wygodną alternatywę zbierania i ponownego wykorzystania zużytego oleju kuchennego.
  • Gruni: Mała pracownia produkująca według własnego projektu biżuterię, zastawę stołową i współczesne przedmioty dekoracyjne z materiałów używanych i pochodzących z recyklingu.
  • ONE.shirt: Przedsiębiorstwo społeczne skupiające się na tworzeniu elastycznych i adaptowalnych miejsc pracy dla osób pokrzywdzonych przez los, których praca polega na  ponownym wykorzystaniu tekstyliów i przekształcaniu odpadów w unikalne i ponadczasowe części garderoby.

Trzeci dzień spędziliśmy z panią Mihaelą Vețan, prezesem CRIES – Centrum Zasobów dla Inicjatyw Etycznych i Solidarnościowych. Przedstawiła nam INTERSECT – przedsiębiorstwo społeczne, założone w 2021 roku, którego celem jest budowanie odpowiedzialnej społeczności, która podejmuje aktywne role w walce z odpadami, ze szczególnym uwzględnieniem marnowania żywności. Praca organizacji polega na robieniu zakupów spożywczych z produktów zrównoważonych, wyselekcjonowanych na podstawie kryteriów etycznych i wysokiej jakości (certyfikat Fair Trade, produkty ekologiczne, górskie, tradycyjne itp.); program edukacyjny dotyczący ograniczania marnotrawstwa żywności: warsztaty na temat marnotrawstwa żywności, degustacje, prezentacje produktów, pokazy filmów https://intersect.org.ro/blog/ ; rozwój lokalnej sieci przeciwdziałania marnotrawstwu żywności – INTERSECT posiada uprawnienia operatora odbioru produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia, na podstawie ustawy o odpadach żywnościowych.

Następnie odbyła się sesja szkoleniowa mająca na celu przedstawienie i wyjaśnienie pojęć ekonomii społecznej, przedsiębiorstwa społecznego i przedsiębiorstwa integracji społecznej. Następnie omówiono ramy prawne w dziedzinie ekonomii społecznej w Rumunii i przedstawiono kilka modeli dobrych praktyk, które zdecydowanie zainspirowały uczestników:

▪ Stowarzyszenie Wspierania Rolnictwa Chłopskiego (ASAT) – Partycypacyjny model ekonomii społecznej, który łączy dwa środowiska, wiejskie i miejskie: grupa konsumentów kontraktuje całą produkcję warzywną producenta. Partnerstwo oparte jest na zaufaniu i pełnej przejrzystości w zakresie kosztów i metod produkcji. Ryzyko naturalne jest dzielone między producenta i konsumentów. Konsumenci przejmują koszty produkcji i korzystają z całych zbiorów www.asatromania.ro

Założony w 2014 roku ASAT jest pierwsza inicjatywą rolnictwa wspieranego przez społeczność w Rumunii i działa jako sieć krajowa. Działa nieformalnie od 2008 roku w zakresie wspierania rolnictwa na małą skalę, mając na celu przyczynienie się do rozwoju zrównoważonego społecznie, środowiskowo i ekonomicznie rolnictwa.

▪ CUIB – Miejskie Centrum Dobrych Inicjatyw: Bistro&more – przestrzeń zrównoważonej konsumpcji, unikalna w Rumunii, z wieloma pionierskimi pomysłami. W głównych obszarach działania – ekologia i ochrona środowiska, edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, ekonomia społeczna i wzmocnienie obywatelskie, odpowiedzialna konsumpcja, przywołująca specyficzną współzależność żywego świata i wpływ, jaki codzienne wybory konsumpcyjne mają na nas samych, na innych, na środowisko i na gospodarkę www.incuib.ro

▪ Curtea Culorilor – Społeczna mikro-farma specjalizująca się w produkcji sera według tradycyjnych włoskich receptur, założona z zamiarem zapewnienia mieszkania, szkolenia i zatrudnienia młodym kobietom bez rodzin. Mikrofarma znajduje się we wsi Sârbova, 34 km od Timișoary, produkuje 12 rodzajów sera i wspiera program społeczny, który daje szansę na godne życie młodym dziewczętom, które opuściły opiekę zastępczą www.curtea-culorilor.org

Seminarium zakończyło się wyjątkowym wieczorem na Festiwalu JazzX, w niezwykłym towarzystwie Ashley Henry Trio, Lucy Woodward i Radu Vâlcu Quintet. Było to wspaniałe doświadczenie edukacyjne z wieloma wzruszającymi momentami i niezwykłymi lekcjami życia.

Ogromne podziękowania dla naszych gospodarzy Andrei Curuț – Embassy, Roxany Damaschin Țecu – OilRight i Mihaeli Vețan – CRIES & ASAT za ich energię i inspirację. Dały nam wszystkie informacje i motywację, których potrzebowaliśmy, aby rozwijać przedsiębiorstwa społeczne, które integrują osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Monica Munteanu

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł