Ludzie Kolpinga w Bielsku-Białej

W dniach 13-15 listopada Wolontariusze i Seniorzy z Rodzin Kolpinga w Krakowie „Klub Celtycki” oraz Krakowie-Nowym Bieżanowie uczestniczyli w wizycie studyjnej w Domu Kultury w Wapienicy w Bielsku-Białej.

Podczas wizyty zapoznali się z działalnością artystyczną ośrodka, w szczególności Teatru Seniora „OJ TAM, OJ TAM…” prowadzonego przez charyzmatycznego reżysera, Jana Chmiela.

Jan Chmiel – charyzmatyczny instruktor teatralny, laureat nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru (marzec 2018 r.). Posiada wieloletnią praktykę pracy z różnymi grupami uczestników, aktor-lalkarz, animator działań twórczych na rzecz osób ze środowisk dysfunkcyjnych. Jest współtwórcą Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki i jego głównym liderem. W latach 1984-2005 aktor Teatru Banialuka w Bielsku-Białej, Teatru Ateneum w Katowicach i Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Uczestnicy odwiedzili również Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki, założone w roku 1999 w Bielsku-Białej z inicjatywy grupy entuzjastów: artystów i edukatorów. Od samego początku, zgodnie z zamysłem założycieli,  teatr i to, co się z nim wiąże, stał się używanym i skutecznym narzędziem oddziaływania edukacyjnego i terapeutycznego.

Obecnie „Teatr Grodzki” prowadzi programy edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży  w trudnej sytuacji życiowej, osób niepełnosprawnych, ofiar uzależnień, osób starszych i innych grup potrzebujących wsparcia. Więcej o tej prężnie działającej organizacji można poczytać na ich stronie internetowej: http://www.teatrgrodzki.pl/o-nas/opis-dzialalnosci/

Celem naszej wizyty jest poznanie dokonań Teatru Grodzkiego i zastosowanie poznanych tu praktyk w działaniach naszych grup teatralnych w Krakowie – opowiada Józef Sikorski, koordynator wolontariatu w Rodzinie Kolpinga.

Uczestnicy wizyty zwiedzili stolicę Podbeskidzia, przeszli przez miasto szlakiem bajkowym i poznali historię ratuszy w dawnej Białej.

O naszej wizycie było głośno w całym mieście, pisano też w gazetach:

Wszystkim pasjonatom teatru polecamy wizytę w Bielsku – Białej i skorzystanie z kulturalnej oferty tego pięknego miasta!

Wizyta odbyła się w ramach projektu pt.: „Teatr z pasją – program rozwoju wolontariatu na rzecz sztuki i kultury”, realizowanego przez Rodzinę Kolpinga „Klub Celtycki”.

Działania projektowe realizowane są w okresie od 01.09.2023 do 31.08.2026 roku.