fbpx
« Powrót

Jak Oksana dzięki KOLPINGOWI znalazła pracę w Polsce.

Udostępnij

W jeden z marcowych wieczorów 2022 roku rosyjskie myśliwce zbombardowały miasto Żytomierz i jego okolice. Bomby spadały jedna po drugiej, niszcząc między innymi dwa szpitale (w tym jeden dziecięcy) i elektrociepłownię. W obwodzie żytomierskim zniszczono wtedy dom, w którego gruzach zginęła rodzina: troje dorosłych i troje dzieci. Dwoje z tych dzieci to były jeszcze niemowlęta…

Gdzie dokładnie była wtedy Oksana, nie wiemy – choć chętnie o sobie opowiada, są rany, których lepiej nie rozdrapywać. Wiemy natomiast, że w tamtym czasie pracowała jako doradca klienta i sommelier w sklepie w Żytomierzu. Do Polski przyjechała tuż potem i zamieszkała w małopolskim Andrychowie. Po przyjeździe podejmowała się różnych dorywczych zajęć, bardziej sezonowych. Zawsze uśmiechnięta, pełna wigoru, szybko zaangażowała się jako wolontariuszka w pomoc nowoprzybyłym uchodźcom z Ukrainy.

Oksana – uczestniczka projektu „Dam radę!”

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Wadowicach, pod opieką którego pozostawała, Oksana usłyszała o KOLPINGU i jego wsparciu w zakresie aktywizacji zawodowej. Zgłosiła się więc do projektu „Dam radę!” i wzięła udział w spotkaniach z doradcą zawodowym i warsztatom z pośrednikiem pracy. W ramach projektu pracowała też z coachem.

Mówi, że dzięki KOLPINGOWI nabrała pewności siebie i wzmocniła swoje kompetencje w zakresie autoprezentacji. Przede wszystkim zaś odkryła, że jest kobietą wielu talentów, które może wykorzystać w pracy zawodowej. Jest utalentowana muzycznie i kocha gotować – robi bardzo dobre pierogi i inne specjały kuchni ukraińskiej.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia znalazła pracę w jednym z hoteli koło Andrychowa. Czy udałoby się jej to bez wsparcia KOLPINGA? Być może, ale z pewnością dzięki udziałowi w projekcie „Dam radę”, Oksana uwierzyła w siebie i poczuła, że zbudowanie szczęśliwego życia w Polsce jest możliwe.

Podobną ścieżkę przechodzą inne Panie, które zgłosiły się do udziału w naszym projekcie.

Grupa warsztatowa w projekcie „Dam Radę!”

– Zdecydowana większość grupy docelowej projektu „Dam radę” stanowią młode kobiety, które znalazły schronienie w Polsce z małymi dziećmi – mówi Mariusz Jasiołek z Centrum Wsparcia KOLPING w Wadowicach – Ich mężowie i partnerzy walczą na Ukrainie, a one samodzielnie starają się stworzyć dom w Polsce swoim dzieciom. Niestety część z tych dzieci nie uczestniczy w polskim systemie edukacyjnym.

Właśnie dlatego KOLPING zaprosił do partnerstwa Zespół Szkół nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Andrychowie, aby młodzież i nauczyciele wsparli projekt w działaniach integracyjnych skierowanych do dzieci naszych uczestniczek.

Pierwszym z wydarzeń integracyjnych było grudniowe spotkanie z kulturą i tradycją polsko – ukraińską w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia, a drugim zajęcia w plenerze – wizyta w wiosce św. Mikołaja w Inwałdzie.

– W chwili obecnej działania „Dam radę! – Я впораюся!” zostały szczególnie nakierunkowane na współpracę z 10 pracodawcami. Mają oni możliwość wzięcia udziału w ścieżce edukacyjnej związanej z tematyką legalizacji zatrudnienia obcokrajowców – mówi Mariusz Jasiołek – Będziemy wspierać pracodawców w sprawach natury prawno-księgowej, czego zwieńczeniem będzie zorganizowany w marcu webinar, podsumowujący dotychczasowe działania doradcze – dodaje.

Wciąż trwa rekrutacja pracodawców z sektora MMŚP, którzy są zarejestrowani na terenie Polski, ale prowadza swoją działalność lub inną aktywność zawodową, także na terenie powiatu wadowickiego. Zapraszamy do zgłoszeń do 15 marca 2024 roku.

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł