Uczniowie polskiej szkoły na Ukrainie, mimo wojennej rzeczywistości spędzili piękne wakacje. W sierpniu gościli w małopolskiej Luborzycy oraz Krakowie, gdzie na zaproszenie Rodzin Kolpinga wzięli udział w niezwykłym spotkaniu w duchu wspólnoty.

To wyjątkowe wydarzenie z udziałem młodzieży z Polskiej Szkoły Mniejszości Narodowej w Stryju na Ukrainie oraz członków Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga „Jeden Świat” z Krakowa i Rodziny Kolpinga z Luborzycy było okazją do integracji, rozmowach o polskości, patriotyzmie oraz wymianie doświadczeń.

Pierwszy dzień – 21 sierpnia, upłynął na śpiewaniu pieśni patriotycznych, dyskusjach o wartościach i sytuacji na Ukrainie. Młodzież ze Stryja podzieliła się swoimi przeżyciami związanymi z wojną, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć ich troski i potrzeby.

Drugi dzień spędziliśmy na edukacyjnym spacerze po krakowskim Starym Mieście, zwiedzaniu podziemi Rynku oraz spotkaniu w siedzibie Kolping Polska. Przedstawiciele małopolskich Rodzin Kolpinga oraz lokalnej społeczności z zainteresowaniem wysłuchali opowieści młodzieży oraz towarzyszącej im dyrektor szkoły – Lesi Buhery o codzienności szkoły polskiej w czasie trwającej już ponad 2 lat wojny na Ukrainie.

To były dwa dni pełne wzruszeń, refleksji i wzajemnego zrozumienia. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólne przeżycie tych wyjątkowych chwil!

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Chcesz dowiedzieć się więcej o sytuacji młodzieży mieszkającej w Stryju?

Zachęcamy do wysłuchania podcastu, w którym Lesia Buhera, dyrektor Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stryju, prezes organizacji pozarządowej „Rodzina Kolpinga” oddział w Stryju opowiada o codziennej wojennej rzeczywistości i działaniach podejmowanych w szkole polskiej:

O nowym roku szkolnym, Narodowym Czytaniu, wyjazdach uczniów oraz wyzwaniach związanych z obecną sytuacją na Ukrainie opowiada Lesia Buhera, dyrektor Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stryju, prezes organizacji pozarządowej „Rodzina Kolpinga” oddział w Stryju. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Wojenna codzienność mieszkańców Ukrainy”.