W dniach 11-14 października 2021 w Krakowie odbyło się międzynarodowe spotkanie podsumowujące realizację projektu Erasmus + pt. „Active citizenship by making lifelong learning among seniors a reality” (Aktywne obywatelstwo poprzez urzeczywistnienie idei uczenia się przez całe życie wśród seniorów).
W spotkaniu organizowanym przez Fundację Dzieła Kolpinga w Polsce uczestniczyli przedstawiciele organizacji partnerskich:
- Kolping International Association z Niemiec,
- Kolpingovo dielo na Slovensku ze Słowacji,
- Andragoski zavod Maribor – Ljudska univerza ze Słowenii
- Avangard Personal Consulting z Bułgarii
Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych spotkań międzynarodowych organizowanych przez każdego z partnerów w ciagu minionych 2 lat oraz zatwierdzenie treści, które ostatecznie znajdą się w podręczniku prezentującym narzędzia pracy z seniorami w zakresie edukacji globalnej, dobre praktyki oraz innowacyjne metody angażowania osób starszych.
Podczas warsztatów w międzynarodowych małych grupach, uczestnicy analizowali metody pracy z seniorami prezentowane przez poszczególne organizacje goszczące, opiniowali najlepsze narzędzia służące pracy edukacyjnej z osobami starszymi oraz wybierali przykłady dobrych praktyk, które na podstawie ich opinii i opinii seniorów uczestnicząych w mobilności mieszanej znajdą się w podręczniku podsumowującym działania projektowe.
Wśród uczestników warsztatów oprócz osób zajmujących się koordynacja projektu znaleźli się przedstawiciele seniorów – liderzy, którzy na co dzień animują życie i aktywności grup senioralnych działających w każdej z organizacji partnerskich.
Podczas spotkania nie zabrakło czasu na spotkanie z seniorami z Kolpingowskich Klubów w Polsce i prezentację aktulanych działań senioralnych z zakresu edukacji globalnej i ekologii. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się projekty „SOS dla Seniora“ – dotyczący tworzenia międzypokoleniowych centrów wolontariatu oraz „EKO FIO – srebrno-zielona działalność społeczna“, dotyczący działań edukacyjnych i ekologicznych realizowanych przez osoby starsze.
Uczestnicy po długim okresie lock-downu i pracy zdalnej mieli możliwość odkrycia uroków wspólnego podróżowania i odwiedzenia urokliwych zakątków Krakowa. A wszystko to w radosnej atmosferze spowodowanej możliwościa osobistego spotkania. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że w edukacji osób starszych kontakty osobiste, zbudowanie wzajemnego zaufania i relacji odgrywaja bardzo istotną rolę.
Na przełomie listopada i grudnia 2021 r. planowana jest mobilność mieszana online skierowana do seniorów z każdego kraju uczestniczącego w projekcie. Serdecznie zapraszmay do udziału! Szczegóły wkrótce.
Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Active citizenship by making lifelong learning among seniors a reality“ (Aktywne obywatelstwo poprzez urzeczywistnienie idei uczenia się przez całe życie wśród seniorów) finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +.