Budowanie zespołu - szkolenie dla członków Dzieła Kolpinga

Przedstawiciele Dzieła Kolpinga z sześciu europejskich państw: Czech, Niemiec, Polski, Rumunii, Włoch (Płd. Tyrolu) i Węgier po raz kolejny spotkali się na warsztatach organizowanych w ramach partnerskiego Programu Grundtvig „Uczenie się przez całe życie” finansowanego przez Komisje Europejską. Tematem wiodącym było budowanie zespołu.
Tym razem szkolenie w ramach partnerskiego projektu pt. „Szkolenia dla członków i wolontariuszy organizacji pozarządowych odpowiedzialnych za zarządzanie” zostało zorganizowane na Węgrzech w dniach 10 – 12 maja br. Organizator szkolenia – węgierskie Dzieło Kolpinga zaprosiło wszystkich uczestników do Hotelu Kolping w Alsopahok, miejscowości położonej w pobliżu jeziora Balaton.
Warsztaty prowadzone były głównie w formie ćwiczeń i różnych gier zespołowych. Pracowaliśmy zarówno w grupach własnych jak i międzynarodowych. Trenerki wskazały istotne elementy oraz narzędzia mające wpływ na tworzenie optymalnego zespołu. Najważniejsze, aby każda osoba w zespole - wspólnocie pełniła rolę zgodną z jej charakterem i predyspozycjami oraz aby sprawiało jej to radość i przyjemność. Organizatorzy zadbali też o liczne atrakcje i przyjemności podczas warsztatów.
Gry zespołowe – ćwiczenia prowadzone były w terenie. Taka forma zajęć dawała możliwość  zdobywania wiedzy poza salą szkoleniową w sposób przyjemny poprzez zabawy, sprzyjała lepszemu nawiązaniu kontaktów pomiędzy uczestnikami, jak również pozwoliła na spędzanie wspólnie czasu w urokliwym zakątku na wyspie Kis-Balaton.
Organizatorzy zapewnili nam również wiele rozrywek m.in. możliwość korzystania z basenów znajdujących się w na terenie Hotelu Kolping. Wieczorem (pierwszego dnia) wspólnie bawiliśmy się podczas coctailparty na basenie.  Drugi wieczór spędziliśmy na degustacji win w winiarni „Pirc’e Fölè” w Alsópáhok.
Organizatorzy warsztatów tak ułożyli program, abyśmy mieli czas na naukę, rozrywki oraz wspólną modlitwę. Msza św. odbyła się w kaplicy Hotelu Kolping z udziałem członków węgierskiego Dzieła Kolpinga.
Na zakończenie warsztatów w narodowych grupach mieliśmy wypisać w trzech słowach, jakie wartości dla nas jako członków Dzieła Kolpinga są najważniejsze w naszych działaniach. Oczywiście nie było zaskoczeniem, iż prawie wszystkie grupy za najważniejsze podawały takie wartości jak wiara, rodzina i praca.
Niestety po trzech dniach wspólnego przebywania musieliśmy się rozstać. Z niektórymi uczestnikami pożegnaliśmy się w Alsópáhok, natomiast z grupą z Rumunii, Niemiec i Czech rozstaliśmy się w Budapeszcie. Czas do odjazdu pociągu spędziliśmy na spacerze po Budapeszcie, pod przewodnictwem Judit Hudson sekretarz naczelny Dzieła Kolpinga na Węgrzech.
Zachęcam każdego do wzięcia udziału w takim spotkaniu!