Akademia Kolpinga dla Liderów Społecznych to projekt, którego celem jest podniesienie jakości i standardów zarządzania w organizacjach obywatelskich funkcjonujących w małych społecznościach lokalnych.
Idea
Lider to słowo pochodzące z języka angielskiego. W ojczyźnie Szekspira rzeczownik „leader” oznacza osobę, która przewodzi komuś. W kraju nad Wisłą jest dokładnie tak samo. Nic więc dziwnego, że „lider” i „bycie liderem” stało się nie tylko cenione, ale i pożądane także w trzecim sektorze.
„Akademia” to słowo pochodzenia greckiego. W języku starożytnych filozofów oznaczało zgromadzenie uczonych, którzy pod przewodnictwem wybitnego autorytetu (lub też kilku) spotykali się, aby dyskutować i poprzez to – kształcić się.
Idea połączenia „przewodzenia komuś” i „kształcenia pod okiem autorytetów” przyświecała Związkowi Centralnemu Dzieła Kolpinga w czasie opracowywania projektu Akademii Kolpinga dla Liderów Społecznych. To wieloletnie przedsięwzięcie polega na przygotowaniu kilkumiesięcznego kursu dla liderów z obszarów wiejskich i małych miejscowości. Rozwój społeczeństwa obywatelskiego możliwy jest tylko poprzez harmonijne wzmacnianie wszystkich obszarów.
Co jeszcze możemy dla ciebie zrobić?
Eksperci Akademii Kolpinga
Jerzy Mika
Całkowicie w świecie kształcenia i rozwoju, szczególnie dorosłych. Podejmujący tematy organizacji, zarzadzania, fundraisingu. Często pracuje przeprowadzając organizacje i firmy przez zmiany. Zmiana to ulubiony temat. Tak jak rozwój osobisty i zarządzanie sobą w czasie. Kształcenie naprzemienne to główna idea pracy. Pracownik naukowy Uniwersytetu (do 1999 roku) Prezes Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia w Opolu. Szef Szkoleń a potem Prezes Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu. Współpracownik programu HR – inżynierowie dla przemysłu – Silesianum Professional. Instruktor harcerski. Redaktor podręcznika Fundraising. Nauczyciel akademicki (UO,UW,UAM,WSB,UPJPII,UKSW), wychowawca. Współtwórca Akademii Rodziny. Przedsiębiorca. Od ponad 30 lat związany z organizacjami trzeciego sektora. Ojciec i mąż. Żeglarz i kierowca. Pasjonat renowacji. Lubi ludzi.
Sylwia Wrona
Asystent w Zakładzie Zarządzania Organizacjami Obywatelskimi, w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą zarządzania lokalnymi organizacjami pozarządowymi, współpracy organizacji pozarządowych ze społeczeństwem lokalnym, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także metodologii badań jakościowych. Dorobek naukowy obejmuje współautorstwo czterech i redakcję trzech monografii naukowych oraz ponad czterdziestu artykułów w czasopismach naukowych i rozdziałów w monografiach naukowych z zakresu zarządzania organizacjami pozarządowymi i publicznymi. Jest stypendystką Joseph Conrad Fellowship. Bierze udział w projektach naukowych, badawczych i dydaktycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak również realizowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, Urząd Miasta Krakowa.
Robert Kawałko
Prezes oraz inicjator Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu. Były wiceprezes Europejskiego Stowarzyszenia Fundraisingu (EFA). Prezes i założyciel fundacji Polski Instytut Filantropii, twórca idei polskiej kampanii Dobry Testament oraz Kilometry Dobra. Trener fundraisingu, mentor, ekspert ds. zarządzania i PR. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz stypendysta Uniwersytetu Fryburskiego w Szwajcarii. Kierował działami marketingu kolejno w dwóch firmach z branży IT, a od 2001 jest fundraiserem organizacji pozarządowych. Prowadzi firmę doradczą specjalizującą się w PR, fundraisingu, szkoleniach i doradzaniu organizacjom. Współtworzył wiele kampanii dobroczynnych i doradzał przy ich wdrażaniu. Jest autorem licznych publikacji na temat fundraisingu i zarządzania organizacjami.
Ryszard Stocki
Psycholog, doradca, doktor habilitowany, Współzałożyciel Towarzystwa Doradczego, zajmującego się wdrażaniem systemów pełnej partycypacji w zarządzaniu. Autor książek i publikacji, doradca oraz ekspert dla wielu organizacji i korporacji, m.in. NSZZ “Solidarność” oraz Katolickiego Instytutu Zarządzania. Od lat zajmuje się psychologiczną teorią uczestnictwa, będącą kontynuacją filozoficznej teorii uczestnictwa Karola Wojtyły..
Zapisz się na darmowe webinaria, które poprowadzą eksperci Akademii Kolpinga!