« Powrót

Zmarł ks. prezes Heinrich Festing

Udostępnij

Wczoraj dotarła do nas wiadomość  o przejściu do Domu Ojca ks. Heinricha Festinga, byłego prezesa Międzynarodowego Dzieła Kolpinga. Zmarł 20 kwietnia, w wieku 91 lat.

Śp. Ks. Prałat Henryk był nam dobrze znany jako wieloletni  Prezes Generalny, ale też oddany i życzliwy Przyjaciel powstającego Związku Centralnego Dzieła Kolpinga w Polsce.

Parokrotnie nas odwiedzał, wspierał i cieszył się naszym rozwojem. Był autentycznym duchowym Opiekunem i Ojcem kolpingowskich sióstr i braci na całym świecie. Jego homilie trafiały do naszych serc i cieszmy się, że jedną z nich  wydrukowaliśmy w „Drogowskazach”. Gdy będzie znana data pogrzebu – zgromadźmy się na modlitwie w Jego intencji.

Niech odpoczywa w pokoju – Alleluja !

————

Dziękując za posługę Kapłana, tak niezwykle zasłużonego dla naszej międzynarodowej wspólnoty – modlimy się o życie wieczne dla niego.

Mamy nadzieję, że w niebie spotka bł. ks. Kolpinga, którego postać tak chętnie nam przybliżał.

W książce „Drogowskazy Kolpinga”, wydanej w 2020 r. przez Dzieło Kolpinga w Polsce, zamieściliśmy konferencję ks. Festinga pt.  „Adolph Kolping – człowiek Kościoła i ludu”.

Poniżej fragment tego tekstu: 

————

W świadectwach życia wielkich ludzi zawsze napotykamy na słowa, którymi w szczególny sposób wyraża się ich osobowość. Dotyczy to również Adolpha Kolpinga, kiedy mówi: „Kto ludzi chce zdobyć, musi dać w zastaw swoje serce” (Kolping, „Pisma”, t. III, s.117).

Słowa te skierował do prezesów i władz założonego przez siebie Związku Czeladników. To więcej niż zwykły program. To wyraz jego miłości Boga i bliźniego, którą próbował w zdecydowany sposób urzeczywistnić.

Jego słowa aż do dziś nie straciły na ważności. Dzieło Kolpinga zawdzięcza bowiem swoją siłę życiową promieniującemu naśladownictwu Chrystusa przez Adolpha Kolpinga. Z ludową prostotą, ale i z całkiem zdecydowanym poczuciem rzeczywistości, wyraził to naśladownictwo jako duszpasterz, pedagog, reformator społeczny oraz publicysta.

Chodziło mu o uratowanie ludzi żyjących w jego czasach, ludzi zagrożonych pod względem religijnym i społecznym. Dla tego celu „dał w zastaw swoje serce”.

————-

Całą konferencję można przeczytać w książce „Drogowskazy Kolpinga”, którą udostępniamy także w wersji on-line: https://kolping.pl/publikacja/drogowskazy-kolpinga-modlic-sie-uczyc-i-pracowac-wybor-homilii-kazan-i-konferencji-wydany-z-okazji-30-lecia-dziela-kolpinga-w-polsce/

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł